Jeżówka purpurowa - Echinacea purpurea

2020-07-16 15:51 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae, pochodzi z Ameryki Północnej. Ma sztywne pędy kwiatowe, które osiągają wysokość 100 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami. Posiada właściwości lecznicze.

Kwitnie długo od lipca do października. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 12 cm. Różowo-purpurowe kwiaty języczkowate otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z pomarańczowo-brązowych kwiatów rurkowatych. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają.

Wymaga gleb próchnicznych, dość żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.
Stosowana jako bylina rabatowa, nadającą się również do uprawy na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.

Rozmnaża się przez wysiew nasion.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony