Gorczyca biała = gorczyca jasna - Sinapis alba

2020-07-16 15:52

Gorczyca biała to bardzo dobrze znana roślina uprawna należąca do licznej rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Uprawiana jest na  całym świecie, w Polsce przede wszystkim na dużych plantacjach towarowych. W ogrodzie sadzona jest znacznie rzadziej, głównie w ogrodach warzywnych i uprawach ekologicznych.

Gorczyca biała
Autor: photos.com Gorczyca biała

Spis treści

  1. Gorczyca biała – opis
  2. Gorczyca roślina uprawna
  3. Gorczyca biała – uprawa

Gorczyca biała – opis

Gorczyca biała jest często wysiewana jako roślina na zielony nawóz, ma krótki okres wegetacji i bardzo szybko rośnie (jako nawóz zielony może być stosowana pod każdą uprawę, z wyjątkiem warzyw kapustnych). Gorczyca biała to roślina jednoroczna, dorastająca do 60 cm wysokości. Tworzy prostą, rozgałęzioną łodygę z pierzastodzielnymi liśćmi. Kwitnie na żółto od końca maja aż do sierpnia.

Gorczyca roślina uprawna

Kwiaty gorczycy są miododajne i chętnie odwiedzane przez pszczoły. Owocem są pękające łuszczyny z błoniastą przegrodą, do której po obu stronach przymocowane są nasiona. Gorczyce bardzo łatwo się rozsiewają i szybko rozrastają w warzywniku. Nasiona gorczycy są często wykorzystywane jako przyprawa do produkcji musztardy i pieprzu ziołowego, marynat oraz jako surowiec leczniczy.

Gorczyca biała – uprawa

Gorczycę białą z powodzeniem można uprawiać w ogródku warzywnym lub ziołowym, jednak ze względu na jej rozmiary konieczne jest zabezpieczenie dla rośliny odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Siew gorczycy można zacząć już wczesną wiosną lub w dowolnym terminie w sezonie (jeśli będzie wykorzystywana na zielony nawóz). Podczas wschodów dobrze znosi nawet silniejsze przymrozki (do -6 st.C), a w okresie kwitnienia przymrozki do -2 st.C. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu na każdej glebie ogrodowej (poza glebą kwaśną i podmokłą). Gorczyca nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia. Jest jednak dość wrażliwa na suszę zwłaszcza w okresie kwitnienia i dojrzewania nasion.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE