Babka lancetowata - Plantago lanceolata

2020-07-16 15:58
Babka lancetowata
Autor: photos.com Babka lancetowata

Babka lancetowata, zwana także babką wąskolistną lub języczkami polnymi, to pospolita roślina, która rośnie na łąkach, przydrożach, pastwiskach i polanach, a także ogrodowych trawnikach, gdzie jest trudnym do wytępienia chwastem.

Babka lecznicza – opis

Babka lancetowata to niewysoka bylina, dorastająca do 40 cm wysokości. Liście lancetowate mają od 5 do 20 cm długości, są podłużne, lancetowate, z widocznym podłużnym unerwieniem (żyłkami). Liście zebrane są w rozetę, z której środka wyrasta jedna (lub kilka) bezlistna łodyga do 40-50 cm wysokości. Na jej końcu roślina tworzy kłosowate, niewielkie kwiatostany. Babka zwyczajna kwitnie od maja do września.

Babka lancetowata właściwości lecznicze

Babka wąskolistna to cenna roślina lecznicza, znana od bardzo dawna w lecznictwie ludowym. Surowcem zielarskim są liście babki lancetowatej (Folium Plantaginis lanceolatae) lub rzadziej cała roślina (Herba Plantaginis). Surowiec zawiera wiele cennych substancji, m.in. aukubinę, substancje śluzowe, pektyny, garbniki, kwasy: fumarowy, benzoesowy, cynamonowy, waniliowy, sole mineralne (w tym sole cynku i krzemionkę), flawonoidy (bajkaleina, skutelareina), a także witaminę C.

>>Przeczytaj też: Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie lecznicze

Babka wąskolistna zioło

Odwar i napar z liści babki lancetowatej stosowane są wewnętrznie przy nieżytach górnych dróg oddechowych oraz stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Pobudzają wytwarzanie śluzu w oskrzelach, co wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych.

Babka roślina na rany

Babka lecznicza zewnętrznie stosowana jest do płukania gardła oraz w leczeniu stanów zapalnych skóry, trudno gojących się ran, skaleczeń (przyspiesza gojenie się ran), oparzeń, owrzodzeń, ukąszeń owadów, a także zapalenia spojówek.

>>Przeczytaj też: Rośliny lecznicze i zioła rosnące w ogrodach

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022