Arnika górska = kupalnik górski - Arnica montana

2022-04-13 12:34

Arnika górska to bylina z rodziny astrowatych, rosnąca dziko na terenie Europy i Ameryki Północnej. Arnika wytwarza krótkie pełzające kłącza, zakończone rozetami przyziemnych delikatnych, lancetowatych, zielonych, krótko owłosionych liści. Roślina dorasta do 60 cm wysokości.

Arnika górska
Autor: photos.com Arnika górska

Spis treści

  1. Arnika górska - kwiaty
  2. Arnika górska- właściwości

Arnika górska - kwiaty

Arnika górska kwitnie od czerwca do sierpnia. Delikatnie pachnące żółte kwiaty są podobne do kwiatów stokrotki. Kwiaty są zebrane w dość duże koszyczki o średnicy 6–8 cm, umieszczone na szczycie łodyg. Są miododajne. Usunięcie przekwitniętych kwiatostanów wydłuża okres kwitnienia.

Arnika górska jest w Polsce pod ścisłą ochroną.Arnika górska to roślina ozdobna oraz roślina lecznicza. Do celów leczniczych zbiera się koszyczki arniki (Anthodium Arnicae) w początkowym okresie kwitnienia, po czym suszy się je w miejscu zacienionym i przewiewnym.

Arnika górska najlepiej udaje się na glebie piaszczystej, kwaśnej, bogatej w próchnicę i stanowisku słonecznym. Znakomicie sprawdza się na skalniakach.Arnikę rozmnaża się wegetatywnie przez podział kłączy.

Arnika górska- właściwości

Kwiaty arniki zawierają flawonoidy oraz olejek eteryczny. Arnika górska wykazuje właściwości przeciw obrzękowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające. Wzmacnia serce oraz naczynia krwionośne. Przetwory zawierające arnikę stosuje się najczęściej zewnętrznie przy urazach, obrzękach i stłuczeniach, ponieważ przyśpiesza wchłanianie krwiaków i siniaków, oraz przy owrzodzeniach żylakowych podudzi, zapaleniach żył, oparzeniach I i II stopnia, a także stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Arnikę wykorzystuje się również w produktach kosmetycznych, szczególnie przeznaczonych do cery z problemami naczynkowymi.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Zioła w domu i na balkonie