Roszponka warzywna - Valerianella locusta

2020-07-16 15:42 Martyna Cieślińska

Roszponka warzywna pochodzi z Europy Środkowej, Azji Mniejszej i Afryki Północnej. W Polsce rzadko stosowana jako roślina ozdobna, a raczej jako roślina jadalna. Należy do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). Inna nazwa to roszpunka jadalna.

Roszponka warzywna - opis

Roszponka warzywna jest roślina jednoroczną lub dwuletnią (w naszym kraju przeważnie uprawia się ją jako jednoroczną). Ma kępiasty, delikatnie wzniesiony pokrój. Osiąga od 5 do 20 cm wysokości (okazy 20-centymetrowe raczej nie są wykorzystywane kulinarnie). Łodyga roszponki jest prosta, wzniesiona, delikatnie rozgałęziona. Liście odziomkowe mają kształt łopatkowaty i lekko lancetowaty, tworzą regularną rozetę. Właśnie na nich najbardziej nam zależy, jeżeli chcemy uprawiać roszponkę jako warzywo (najczęściej dodaje się ja do sałatek). Roszponka kwitnie od czerwca nawet do października (zależy od terminu siewu rośliny). Kwiaty są nieduże, kielichowate, białe lub niebieskie. Owoce są okrągłe, spłaszczone, o nieregularnym kształcie. Wewnątrz nich znajdują się zgrubiała komora nasienna i dwie komory płonne.

Roszponka warzywna - warunki uprawy

Roszponka warzywna może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w podłożu umiarkowanie żyznym, stale wilgotnym, o obojętnym pH. Nie sprzyja jej podłoże suche i piaszczyste. Wyhodowane zostały odmiany charakteryzujące się dużą odpornością na mróz.

Roszponka warzywna - pielęgnacja

Starajmy się regularnie odchwaszczać rabatę z roszponką, ponieważ chwasty mogą skutecznie zmniejszyć plon. Ważne w uprawie roszponki jest podlewanie - jeżeli roślina nie będzie miała przez cały okres wegetacji swobodnego dostępu do wody, liście staną się wiotkie i gorzkie. Nie wolno jednak dopuszczać do zalewania stanowiska, ponieważ szybko prowadzi to do chorób grzybowych liści, zwłaszcza do rozwoju szarej pleśni. Roszponkę rozmnaża się przez wysiew nasion.

Roszponka warzywna - zastosowanie

Roszponka idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie rabaty jednorocznej bądź wieloletniej. Nie może jej zabraknąć na rabacie warzywnej. Przez to, że szybko tworzy dość bujną masę liściową, z powodzeniem zakryje wolne i małe atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Bez problemu można ją uprawiać w doniczce na balkonie lub tarasie. Nie dość, że ma dużą wartość ozdobną, to jeszcze liście są jadalne i bardzo zdrowe (bogate w witaminę A, C i mikroelementy).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Wysokość 5 cm - 20 cm
Kategoria Warzywa
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty