Kapusta warzywna brukselka = brukselka - Brassica oleracea var. gemmifera

2020-07-16 15:50 Magdalena Michalak
Brukselka
Autor: photos.com Brukselka

Kapusta warzywna brukselka, potocznie zwana brukselką, to popularne warzywo, którego częścią jadalną są małe główki. Brukselka to odmiana botaniczna kapusty warzywnej, należy do rodziny kapustowatych.

Brukselka to roślina dwuletnia. Na początku wzrostu tworzy rozetę dużych, zielonych, gładkich liści, potem rośnie w górę, tworząc grubą, dobrze ulistnioną łodygę, która dorasta do 50–100 cm wysokości (odmiany wysokie wymagają podpórek). Na łodydze w kątach liści tworzą się małe główki, które są silnie skróconymi pędami bocznymi. Na szczycie łodygi wyrasta rozeta dużych liści. W drugim roku wegetacji brukselka wytwarza pęd kwiatostanowy o wysokości nawet do 150 cm. Kwiaty wyrastają z wierzchołka łodygi i pędów bocznych.Stanowisko do uprawy brukselki powinno być słoneczne (w miejscach zacienionych główki źle się zawiązują). Najlepsze dla brukselki są gleby żyzne, o obojętnym pH, dość lekkie i zasobne w składniki pokarmowe, ale warzywo urośnie także na glebach cięższych. Optymalna temperatura wzrostu dla brukselki wynosi 12–18 stopni Celsjusza, przy wysokiej temperaturze brukselka tworzy luźne główki. Brukselka dobrze znosi niską temperaturę, a nawet mróz (przemrożone warzywo jest smaczniejsze, ponieważ zawiera mniej gorzkich substancji).

Brukselki nie można uprawiać po innych warzywach kapustnych oraz po ogórkach i dyni. Najczęściej uprawia się ją jako poplon (na przykład po sałacie, rzodkiewce, grochu czy fasoli). Nasiona brukselki wysiewa się na rozsadniku w kwietniu, a rozsadę sadzi na miejsce stałe w czerwcu (w rozstawie 60 x 70 cm). Po posadzeniu rośliny trzeba przez miesiąc codzienne podlewać.W połowie września, gdy w górnej części pędu główki są już zawiązane, a w dolnej części pędu główki mają około 2 cm średnicy, należy przeprowadzić zabieg ogławiania, który polega na odcięciu wierzchołku pędu. Spowoduje to równomierne dojrzewanie główek, w konsekwencji zwiększając plon.Zbiór brukselki przeprowadza się późną jesienią zrywając główki sukcesywnie w miarę ich dorastania, zaczynając od tych rosnących najniżej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 50 cm - 1 m
Kategoria Warzywa
Barwa liści/igieł zielona

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021