Czosnek pospolity = czosnek zwyczajny - Allium sativum

2020-07-16 15:55

Czosnek pospolity (ang.garlic, niem. Knoblauch) to popularne warzywo, przyprawa i roślina lecznicza uprawiana w ogrodach.

Czosnek dorasta do ok. 90 cm wysokości. Liście czosnku (tzw. szczypior) są ciemnozielone, płaskie, gładkie i równowąskie, obejmują dolną część pędu. Czosnek tworzy podziemne cebule. Każda cebula składa się z pojedynczych cebulek (tzw. ząbków), osadzonych razem w grupie (w główce). Łodyga czosnku jest zredukowana do tzw. piętki.Czosnek kwitnie od lipca do sierpnia. Różowobiałe, dzwonkowate kwiaty są zebrane w baldachowaty kwiatostan, okryty pękającą i z czasem zasychającą okrywą.Czosnek uprawiany jest jako dwuletni bądź jednoroczny. Roślina najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej, ale dobrze zatrzymującej wilgoć. Nie należy uprawiać czosnku na glebach ciężkich i gliniastych. Stanowisko do uprawy czosnku powinno być słoneczne. Na glebach żyznych czosnek można uprawiać w drugim roku po oborniku, na glebach słabych – w pierwszym. Zamiast obornika można zastosować dobrej jakości kompost.Czosnek rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez podział cebuli podziemnej albo z cebulek, które tworzą się w kwiatostanie. Pojedyncze cebulki (ząbki) sadzi się bezpośrednio do gruntu jesienią (od połowy do końca października) bądź wiosną (od marca do kwietnia). Ząbki sadzi się piętką w dół w rozstawie co 15 cm. Czosnek sadzony jesienią zbiera się w lipcu, a sadzony wiosną - w sierpniu. Po zbiorze główki czosnku należy oczyścić. Przechowuje się go w chłodnych pomieszczeniach (najlepiej o temperaturze 0-10 st. C i wilgotności powietrza około 70 proc.).

Czosnek pospolity zawiera między innymi allicynę, adenozynę, saponiny, flawonoidy, olejek eteryczny, witaminy C i z grupy B oraz sole mineralne. Dzięki tym składnikom czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, przeciwzakrzepowe, obniżające poziom „złego” cholesterolu, a podwyższające poziom cholesterolu „dobrego”, przeciwpasożytnicze, antyoksydacyjne, wykrztuśne, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i żółci, obniżające poziom cukru we krwi, napotne i przeciwgorączkowe.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Wysokość do 90 cm
Barwa kwiatów różowobiała
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE