Cykoria endywia = endywia - Cichorium endivia

2022-04-13 12:23

Endywia jest spokrewniona z cykorią sałatową, ale wyglądem przypomina sałatę liściową.

Endywia
Autor: www.thinkstockphotos.com Endywia

Spis treści

  1. Cykoria endywia
  2. Cykoria liściowa uprawa

Cykoria endywia

Cykoria endywia to roślina jednoroczna lub dwuletnia, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dorasta do 1-1,5 m wysokości, ma wzniesiony i lekko rozłożysty pokrój. Łodyga zawiera sok mleczny. Na szczycie pędu lub w kątach liści tworzą się niebieskie kwiatostany - koszyczki. Cykoria endywia ma dwa rodzaje liści: dolne są pierzaste i długie, górne mają jajowaty kształt.Endywia to niskokaloryczne warzywo liściowe, zawiera sole mineralne i witaminy, błonnik. Endywia pobudza apetyt. Gorzkawy smak zawdzięcza zawartości substancji gorzkiej – intubiny.

Cykoria liściowa uprawa

Endywia najlepiej rośnie na glebie lekkiej, próchnicznej, dobrze uprawionej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne. Endywię uprawia się w drugim lub trzecim roku po oborniku. Warzywo ma niskie wymagania cieplne:  najlepiej rośnie w temperaturze od 10 do 20 st. C, znosi nawet lekkie przymrozki. Endywia uprawiana w zbyt wysokiej temperaturze jest bardziej gorzka.Endywia nadaje się do uprawy wczesnowiosennej lub poplonowej (po rzodkiewce, kalarepie i innych wczesnych warzywach, oprócz sałat i cykorii). Uprawia się ją z siewu bezpośrednio do gruntu bądź z rozsady. Nasiona wysiewa się pod koniec czerwca lub na początku lipca, w rzędy odległe o 30 cm. Rozsadę sadzi się w rozstawie 30 x 40 cm.

W uprawie endywii konieczne jest systematyczne odchwaszczanie, podlewanie oraz spulchnianie gleby. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie endywii jest bielenie przed zbiorem. Zabieg ten powoduje, że środkowe liście stają się jasnozielone lub kremowe i mają delikatniejszy smak. Bielenie rozpoczyna się około dwa tygodnie przed zbiorem. Polega ono na ograniczeniu dostępu światła do liści - podnosi się liście zewnętrzne i związuje je (np. sznurkiem) – związywane liście muszą być suche.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE