Tunbergia mysorska - Thunbergia mysorensis

2022-03-30 14:31

Tunbergia mysorska to roślina typowo tropikalna, pochodząca z południowej części Indii. Nazwa pochodzi od miasta Mysore. W Polsce uprawiana raczej tylko w prywatnych kolekcjach lub ogrodach botanicznych. Należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae).

Tunbergia mysorska
Autor: www.gettyimages.com Tunbergia mysorska

Spis treści

  1. Tunbergia mysorska - opis
  2. Tunbergia mysorska - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Tunbergia mysorska - zastosowanie

Tunbergia mysorska - opis

Tunbergia mysorska to roślina wieloletnia o pnącym, wijącym się pokroju. W swoim naturalnym środowisku jej pędy osiągają do 10 m długości, jednak w naszym kraju dorastają do około do 2 m. Liście są zielone, eliptyczne lub podługowate, długości 10-15 cm. Okres kwitnienia tunbergii mysorskiej trwa od wiosny do jesieni - wszystko zależy od warunków pogodowych. Kwiaty zebrane są w zwisających groniastych kwiatostanach, które mogą mieć nawet 90 cm długości! Rurkowe kwiaty mają koronę i podstawę kwiatu wywiniętą do tyłu, płatki są w kolorze żółtym z brązowo-czerwonymi plamkami na zewnętrznej części płatków. Roślina jest przystosowana do zapylania przez ptaki, dzięki tzw. otwartym kwiatom. W naturalnym środowisku tunbergia mysorska bardzo często odwiedzana jest przez kolibry - wabi je słodki zapach nektaru.

Tunbergia mysorska - warunki uprawy i pielęgnacja

Tunbergia mysorska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Na stanowiskach półcienistych słabiej kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dobrze spulchnione. W naszym kraju tunbergia mysorska nie nadaje się do uprawy w gruncie, na zewnątrz, ponieważ jest to roślina tropikalna i nie toleruje obniżenia temperatury powietrza. Możliwa jest jedynie uprawa pojemnikowa, najlepiej w warunkach szklarniowych.Tunbergię mysorska należy regularnie podlewać, ponieważ szybko więdnie bez wody. Bardzo dobrze na roślinę wpływa nawożenie, zarówno organiczne, jak i mineralne. Rozmnaża się ją generatywnie przez wysiew nasion.

Tunbergia mysorska - zastosowanie

Tunbergia mysorska może stać się wyjątkową ozdobą balkonu lub tarasu, jednak niestety okres w jakim możemy ją tam eksponować jest krótki. Podczas ulewnych letnich deszczów lepiej wnosić ją do pomieszczenia. Idealnie prezentuje się w szklarniach i oranżeriach. Warto zainteresować się tym gatunkiem, gdy planujemy założenie ogrodu zimowego.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Pnącza
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój pnący
Termin kwitnienia IV - IX