Tunbergia mysorska - Thunbergia mysorensis

2022-03-30 14:31

Tunbergia mysorska to roślina typowo tropikalna, pochodząca z południowej części Indii. Nazwa pochodzi od miasta Mysore. W Polsce uprawiana raczej tylko w prywatnych kolekcjach lub ogrodach botanicznych. Należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae).

Tunbergia mysorska
Autor: www.gettyimages.com Tunbergia mysorska

Spis treści

  1. Tunbergia mysorska - opis
  2. Tunbergia mysorska - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Tunbergia mysorska - zastosowanie

Tunbergia mysorska - opis

Tunbergia mysorska to roślina wieloletnia o pnącym, wijącym się pokroju. W swoim naturalnym środowisku jej pędy osiągają do 10 m długości, jednak w naszym kraju dorastają do około do 2 m. Liście są zielone, eliptyczne lub podługowate, długości 10-15 cm. Okres kwitnienia tunbergii mysorskiej trwa od wiosny do jesieni - wszystko zależy od warunków pogodowych. Kwiaty zebrane są w zwisających groniastych kwiatostanach, które mogą mieć nawet 90 cm długości! Rurkowe kwiaty mają koronę i podstawę kwiatu wywiniętą do tyłu, płatki są w kolorze żółtym z brązowo-czerwonymi plamkami na zewnętrznej części płatków. Roślina jest przystosowana do zapylania przez ptaki, dzięki tzw. otwartym kwiatom. W naturalnym środowisku tunbergia mysorska bardzo często odwiedzana jest przez kolibry - wabi je słodki zapach nektaru.

Tunbergia mysorska - warunki uprawy i pielęgnacja

Tunbergia mysorska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Na stanowiskach półcienistych słabiej kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dobrze spulchnione. W naszym kraju tunbergia mysorska nie nadaje się do uprawy w gruncie, na zewnątrz, ponieważ jest to roślina tropikalna i nie toleruje obniżenia temperatury powietrza. Możliwa jest jedynie uprawa pojemnikowa, najlepiej w warunkach szklarniowych.Tunbergię mysorska należy regularnie podlewać, ponieważ szybko więdnie bez wody. Bardzo dobrze na roślinę wpływa nawożenie, zarówno organiczne, jak i mineralne. Rozmnaża się ją generatywnie przez wysiew nasion.

Tunbergia mysorska - zastosowanie

Tunbergia mysorska może stać się wyjątkową ozdobą balkonu lub tarasu, jednak niestety okres w jakim możemy ją tam eksponować jest krótki. Podczas ulewnych letnich deszczów lepiej wnosić ją do pomieszczenia. Idealnie prezentuje się w szklarniach i oranżeriach. Warto zainteresować się tym gatunkiem, gdy planujemy założenie ogrodu zimowego.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Pnącza
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój pnący
Termin kwitnienia IV - IX
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE