Powojnik wielkokwiatowy - Clematis x hybrida

2022-03-08 14:20

Powojnik wielkokwiatowy - ta wspólna nazwa przeznaczona jest dla powojników powstałych w wyniku krzyżowania gatunków w rozmaitych kombinacjach rodzicielskich.

Spis treści

  1. Powojnik wielkokwiatowy - charakterystyka
  2. Powojnik wielkokwiatowy - uprawa
  3. Cięcie powojników
  4. Powojniki wielkokwiatowe – zastosowanie

Hodowla powojników wielkokwiatowych rozpoczęła się w II połowie XIX w., a prace nad nowymi odmianami wciąż trwają. W nazewnictwie powojników wielkokwiatowych przyjęto zasadę, że po określeniu rodzaju podaje się od razu nazwę odmiany. Co roku na rynku ukazują się nowe piękne odmiany powojników, wyróżniające się urodą swych dużych kwiatów.

Powojnik wielkokwiatowy - charakterystyka

Powojniki to piękne pnącza o wiotkich pędach, które wspinają się po podporach przy pomocy ogonków liściowych (czasami wymagają podwiązywania). Dorastają do 2-4 m wysokości (zależnie od odmiany). Ich charakterystyczną cechą są - jak wskazuje nazwa - duże kwiaty. Bywają one pojedyncze o sześciu, ośmiu lub czterech płatkach, półpełne i pełne.

Gama kolorystyczna kwiatów powojników mieści się pomiędzy bielą, przez rozmaite odcienie różu, niebieskie, granatowe, czerwone, purpurowe, jasno- i ciemnofioletowe aż po ciemnofioletowopurpurowe (niemal czarne). Niektóre odmiany mają płatki dwubarwne. Liście dolne nieparzystopierzaste, górne często pojedyncze.

Poznaj ciekawe odmiany powojników:

Powojnik wielkokwiatowy - uprawa

Powojniki wielkokwiatowe najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ale należy pamiętać, że ich podstawa powinna być zacieniona (można posadzić obok niskie rośliny okrywowe, które zakryją powierzchnię gleby wokół pnącza). Powojniki wymagają podłoża żyznego i wilgotnego - nie znoszą suszy. Zależnie od odmiany podłoże powinno być obojętne, alkaliczne lub lekko kwaśne (informacja o tym powinna się znajdować na etykiecie, w jaką musi być zaopatrzona każda sadzonka pochodząca z dobrego źródła). Powojniki rozmnaża się przez sadzonki pędowe.

Powojniki są podatne na mączniaka prawdziwego (biały nalot na liściach i płatkach kwiatów) oraz na uwiąd powojnika (pojedyncze pędy lub całe rośliny więdną, a następnie zamierają). Obie choroby wywoływane są przez grzyby – po zauważeniu pierwszych objawów należy porażone części usunąć (trzeba je głęboko zakopać lub spalić), a rośliny opryskać fungicydem.

Cięcie powojników

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne cięcie pędów, które pobudza kwitnienie. Już w lutym lub marcu należy pędy odmian kwitnących wcześnie przyciąć na wysokości 100-120 cm od podstawy, a kwitnących późno – na wysokości  30-50 cm.

Powojniki wielkokwiatowe – zastosowanie

Te niezwykle dekoracyjne w okresie kwitnienia pnącza nadają się do sadzenia przy kratkach, pergolach, trejażach, ogrodzeniach, przy starych pniach drzew i altanach. Sprawdzą się nie tylko w ogrodach (niezależnie od ich powierzchni), ale także na balkonach i tarasach, bo radzą sobie dobrze w dużych pojemnikach, pod warunkiem, że spełni się ich wymagania siedliskowe i będzie się okrywać na zimę zarówno pojemnik z bryłą korzeniową jak pędy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 4 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Powojniki: kwitnące pnącza
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE