Pnącza na balkon - wilec klapowany (Ipomoea lobata). Jego kwiaty zmieniają kolor!

2024-02-19 11:07

Wilec klapowany to pnącze, które z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ma bardzo ładne liście, ale zachwycać nas będą niezwykłe kwiaty, który wyglądają jak płomień. Zobacz, jak wygląda wilec klapowany i dowiedz się więcej o jego uprawie.

Wilec klapowany pochodzi z Ameryki Południowej (tam jest byliną). U nas uprawiany jest jako jednoroczne pnącze. Należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Znany jest także pod nazwą mina - od używanej wcześniej łacińskiej nazwy Mina lobata. Obecnie poprawna nazwa botaniczna to Ipomoea lobata.

Co roku możesz mieć nowy roślinny parawan! Pnącza jednoroczne na balkon i taras

Wilec klapowany - jak wygląda pnącze?

Wilec klapowany tworzy pędy dorastające w naszym klimacie do 5 m długości (zwykle mają 2-3 m). Jego czerwonawe pędy są pokryte ciemnozielonymi liśćmi, potrójnie klapowanymi liśćmi (stąd nazwa rośliny). Największą ozdobą wilca klapowanego są wąskie kwiaty, które są zebrane w jednostronne (kwiaty ułożone są po jednej stronie pędu), wielobarwne kwiatostany – wiechy. Rozwijają się od dołu do góry, zmieniając przy tym kolor. Najmłodsze kwiaty z wiechy (jeszcze zamknięte) są czerwone, starsze – tuż przed otwarciem – pomarańczowe i żółte, a otwarte od jasnożółtych do prawie białych. Cała wiecha przypomina wyglądem płomień, stąd popularna angielska nazwa tej rośliny – ogniste pnącze (fire vine).

Wilec klapowany kwitnie od czerwca do września-października (do jesiennych przymrozków). Liście są duże, potrójnie klapowane, jasnozielone.

Wilec klapowany uprawa

Wilec klapowany jest bardzo wrażliwy na przymrozki, nie znosi spadków temperatury poniżej 4 st.C. Dlatego rośliny sadzimy do gruntu po 15 maja (gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Dla wilca klapowanego trzeba wybrać miejsce słoneczne i zaciszne - najlepiej o wystawie południowej lub zachodniej.

Wilec klapowany nie ma dużych wymagań, co do podłoża - najważniejsze, by było przepuszczalne i w miarę wilgotna (ale nie mokra). Ziemia nie musi być bardzo żyzna, bowiem na zbyt zasobnych glebach roślina będzie się bujnie rozrastać i tworzyć wiele liści, ale mało kwiatów. Ale z drugiej strony gleba nie może być zbyt uboga, bo wtedy roślina będzie słabo rosła i kwitła. Warto w takim przypadku wymieszać glebę z kompostem.

Wilec klapowany gdzie sadzić?

Wilec klapowany świetnie nadaje się do obsadzania altan, pergoli, trejaży, parkanów, krat, balkonów. Wymaga słonecznego, osłoniętego od wiatrów stanowiska i przepuszczalnej, wilgotnej i w miarę zasobnej gleby (na glebach słabszych gorzej rośnie i mniej intensywnie kwitnie).

Jak i kiedy siać i sadzić wilec klapowany?

Wilec klapowany wysiewa się w marcu-kwietniu do inspektu lub w maju bezpośrednio do gruntu, ale wtedy dość długo będziemy czekać na kwiaty (nawet do połowy sierpnia).. Aby rośliny zakwitły wcześniej należy wysiać nasiona na rozsadę - robimy to na początku marca. Przed wysiewem należy nasiona namoczyć przez dobę w letniej wodzie.

Nasiona wysiewamy pojedynczo do doniczek, które później ustawiamy na parapecie okna. Warto od razu umieścić w doniczce patyczek, bowiem sadzonki rosną dość szybko i już młode będą potrzebowały podpory.

Na miejsce stałe wilce wysadza się po wiosennych przymrozkach - sadzimy z całą bryłą do gruntu. Wcześniej rośliny trzeba zahartować, ale nie wolno narażać ich na temperaturę poniżej 4 st. C. Sadzonki sadzimy w rozstawie 70-80 cm.

Wilec klapowany - doskonałe pnącze na balkon

Wilec klapowany można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach. Najlepiej sadzić pnącze w dość dużych doniczkach , w których mieści się sporo podłoża - wtedy łatwiej będzie utrzymać je w odpowiedniej wilgotności.

pnącze potrzebuje podpory, np. kratki, ale z łatwością będzie się też wspinało po balkonowej barierce tworząc efektownie kwitnący parawan.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój pnący
Pnącza w ogrodzie