Asarina pnąca - Asarina scandens

2020-07-30 18:52

Asarina pnąca to dekoracyjne, silnie rosnące, jednoroczne pnącze z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). W naturze rośnie w Meksyku.

Asarina pnąca to roślina tworząca cienkie i delikatne pędy dorastające do około 3 metrów długości (w uprawie doniczkowej pędy nie są aż tak długie). Ma liczne liście jasnozielonego koloru, przypominające liście bluszczu i niezwykle dekoracyjne kwiaty. Asarina rozpoczyna kwitnienie w lipcu i kwitnie aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Jej kwiaty mają trąbkowaty kształt i około 3 cm długości. Są fioletowe z białą gardzielą i fioletowymi paskami. Mogą też być różowe lub białe. Kwiaty wabią owady zapylające.

Asarina pnąca - wymagania i pielęgnacja

Asarina jest roślina ciepłolubną. Wymaga słonecznego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednio na nią padających promieni słonecznych. Miejsce, które wybieramy dla asariny powinno być osłonięte od wiatrów. Podłoże dla asariny powinno być próchniczne, przepuszczalne i umiarkowanie żyzne.W uprawie pojemnikowej należy roślinę nawozić raz w tygodniu. Podlewać należy nawet dwukrotnie w ciągu dnia (podczas upałów), podłoże w donicy powinno być wilgotne, ale nie mokre - roślina bardzo źle znosi zalewanie. Konieczna jest warstwa drenażu na dnie pojemnika do odprowadzenia nadmiaru wody.Asarinę pnącą można przetrzymać do następnego sezonu, ale konieczne jest jej przechowanie w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Asarina nie jest atakowana przez choroby i szkodniki.

Asarina pnąca - rozmnażanie

Asarinę pnącą rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym bądź w marcu do doniczek (w jednej doniczce umieszczamy 4-5 nasion), które przykrywamy czarną folią (nasiona kiełkują w ciemności). Po około dwóch tygodniach pojawiają się wschody.Asarina rozpoczyna kwitnienie około 5 miesięcy po wysiewie. Na zewnątrz roślinę wynosimy dopiero po Zimnej Zośce, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

PNĄCZA. Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon >>>

Asarina pnąca - zastosowanie

Asarina to pnącze chętnie wykorzystywane do dekoracji balkonów czy tarasów. Rozrośnięte, kwitnące pnącze tworzy dekoracyjną naturalną przesłonę.Dzięki zwisającemu pokrojowi asarina ładnie prezentuje się w wiszących pojemnikach . Najlepiej w jednym posadzić kilka egzemplarzy. Można też prowadzić pędy asariny po podporze, wokół której okręca się ogonkami liści. Dobrym pomysłem jest zastosowanie stelaża z rozpiętych sznurków.

Poznaj też inne pnącza o dekoracyjnych kwiatach:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Wilgotność gleby wilgotna
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 100 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwisający
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE