Żurawina wielkoowocowa - Vaccinium macrocarpon

2022-05-18 12:55

Żurawina wielkoowocowa to wieloletnia, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Jest uprawiana dla dekoracyjnych i jadalnych owoców.

Spis treści

  1. Żurawina wielkoowocowa - kwiaty i owoce
  2. Żurawina - wymagania
  3. Żurawina - sadzonki

Żurawina wytwarza długie (do 1,5 m długości), płożące pędy wegetatywne, z których wyrastają krótkie (5–12 cm długości), pionowe pędy owoconośne. Liście żurawiny wielkoowocowej są zielone, drobne, owalne i błyszczące. Jesienią liście przebarwiają się na brunatnobrązowo.

Żurawina wielkoowocowa - kwiaty i owoce

Żurawina wielkoowocowa kwitnie od czerwca do końca lipca. Kwiaty są drobne, jasnoróżowe. Jesienią tworzą się liczne duże (nawet do 2 cm średnicy), początkowo jasnozielone, z czasem czerwieniejące, kuliste lub owalne (w zależności od odmiany) owoce, o gładkiej i błyszczącej skórce. Owoce dojrzewają pod koniec września lub w październiku (zależnie od odmiany). Zbiera się je aż do jesiennych przymrozków. Żurawina zaczyna owocować w wieku 3 lat, pełnię owocowania osiąga w 4.–5. roku od posadzenia.

Owoce żurawiny wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu działają wspomagająco w leczeniu różnych infekcji. Stosowane są w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy oraz infekcjach układu pokarmowego, oczyszczają organizm z toksyn, są także pomocne przy odchudzaniu. Owoce żurawiny to popularny dodatek do mięs, sosów czy ciast. Znakomicie nadają się na przetwory.

Żurawina - wymagania

Żurawina wymaga kwaśnej, próchnicznej i wilgotnej gleby. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione. Gdy rośnie w miejscu zacienionym, owoce nie wybarwiają się na czerwono. Ponieważ żurawina ma płytki i niezbyt rozbudowany system korzeniowy, łatwo może ulec przesuszeniu, dlatego konieczne jest jej systematyczne podlewanie. Żurawina znosi za to okresowe zalewanie.

Żurawina - sadzonki

Żurawinę rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych pozyskanych z pędów wegetatywnych, które należy pociąć na fragmenty długości 10–12 cm. Tak przycięte sadzonki umieszcza się w skrzynce wypełnionej kwaśnym torfem. Po ukorzenieniu (trwa to kilka tygodni) sadzonki przesadza się do doniczek, a po następnych kilku tygodniach sadzi do gruntu na miejsce stałe w rozstawie 50 x 50 cm. Po posadzeniu należy ziemię wokół roślin wyściółkować mieszaniną kory i trocin. Żurawinę wielkoowocową rzadko atakują szkodniki i choroby roślin.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Tak
Kategoria Owocowe
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący
Wysokość 5 cm - 12 cm
Barwa liści/igieł brunatnobrązowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE