Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’ - Prunus domestica ‘Mirabelka z Nancy’

2020-07-16 15:39

Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’ to stara, francuska, średnio późna odmiana śliwy, uprawiana w Europie od połowy XVIII wieku.

śliwa ‘Mirabelka z Nancy’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska śliwa ‘Mirabelka z Nancy’

Spis treści

  1. Mirabelka z Nancy – opis
  2. Mirabelka – drzewo
  3. Śliwka mirabelka – owoce
  4. Śliwa mirabelka na przetwory

Mirabelka z Nancy – opis

Mirabelka owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie. Owocuje bardzo obficie, często przemiennie (lata intensywnego owocowania następują po owocowaniu mniej intensywnym). Kwitnie w drugiej dekadzie maja. Kwiaty są białe, raczej drobne. Odmiana samopylna, dość dobry zapylacz dla innych odmian, szczególnie innych mirabelek.

Mirabelka – drzewo

Drzewa rosną średnio silnie, tworząc zwartą, kulistą koronę. Drzewa i pąki są dość wytrzymałe na mróz. Kwiaty rzadko są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Na choroby i szkodniki odmiana jest mało wrażliwa. Za wyjątkiem wyjątkowo suchych gleb – udaje się prawie wszędzie.

Śliwka mirabelka – owoce

Owoce są drobne (12-18 g), kuliste lub owalne, dojrzewają pod koniec sierpnia. Dojrzałe – łatwo opadają. Pestka dobrze odchodzi od miąższu. Skórka jest złotożółta, z białym nalotem, w trakcie dojrzewania uzyskuje pomarańczowoczerwony rumieniec z drobnymi, brunatnoczerwonymi plamkami. Miąższ jest złotożółty, zwarty, bardzo słodki, korzenny, smaczny.

Śliwa mirabelka na przetwory

‘Mirabelka z Nancy’ to odmiana deserowa, jedna z najlepszych odmian na kompoty, susz i soki. Ze względu na doskonałe owoce, wysoką plenność oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana ta jest rozmnażana przez okulizację lub szczepienie. Jako podkładkę stosuje się 'Ałyczę'. Sadzonki mirabelki można również próbować wykonać z odrostów korzeniowych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 2,5 m - 5 m
Nasi Partnerzy polecają