Poziomka pospolita - Fragaria vesca

2022-04-11 14:27

Poziomka pospolita jest byliną z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w stanie naturalnym w całej Europie, w Polsce rośnie dziko na całym obszarze (najczęściej na słonecznych brzegach lasów, polanach, przydrożach). Ta krewna truskawki jest także chętnie uprawiana w ogrodach (na rynku dostępne są liczne odmiany).

Spis treści

  1. Poziomka pospolita - opis
  2. Kwiaty i owoce poziomki
  3. Poziomka - roślina lecznicza

Poziomka pospolita - opis

Roślina osiąga 10–30 cm wysokości. Wytwarza długie i cienkie rozłogi (odmiany uprawne ich nie mają). Liście – głównie odziomkowe – są trójdzielne i grubo piłkowane, środkowy listek osadzony jest na krótkim ogonku, natomiast boczne listki są bezogonkowe. Listki są luźno owłosione, na górnej stronie ciemnozielone, pod spodem szarawe.

Kwiaty i owoce poziomki

Poziomka kwitnie w maju i czerwcu. Na łodydze wyrasta zazwyczaj 3–10 białych, małych kwiatów na szypułkach, są one nieznacznie dłuższe od liści. Poziomka  jest rośliną owadopylną. Owoce poziomki są soczyste, czerwone, bardzo aromatyczne i smaczne, podobne do owoców truskawki, ale znacznie od nich mniejsze. Zawierają kwasy organiczne, węglowodany oraz bardzo dużo witaminy C (w 100 g jest 60 mg witaminy C), a także witaminy A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne: żelaza, wapnia, fosforu, kobaltu. Spożywa się je w stanie nieprzetworzonym, ale przeznacza się je także do wyrobu marmolad, kompotów i kruszonów.

Poziomki najlepiej rosną na glebach wilgotnych, żyznych i gliniastych.

Poziomka - roślina lecznicza

Poziomka jest również rośliną leczniczą – surowcem zielarskim są młode liście (Folium Fragariae), które zawierają m.in. flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy. Własności lecznicze mają jednak tylko liście z poziomek dziko rosnących. Działają ściągająco, słabo moczopędnie i ogólnie wzmacniająco na organizm. Stosuje się je przy niektórych schorzeniach układu moczowego, nerek i schorzeniach żołądkowych związanych z biegunką.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Wysokość 10 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE