Poziomka pospolita - Fragaria vesca

2022-04-11 14:27

Poziomka pospolita jest byliną z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w stanie naturalnym w całej Europie, w Polsce rośnie dziko na całym obszarze (najczęściej na słonecznych brzegach lasów, polanach, przydrożach). Ta krewna truskawki jest także chętnie uprawiana w ogrodach (na rynku dostępne są liczne odmiany).

Spis treści

  1. Poziomka pospolita - opis
  2. Kwiaty i owoce poziomki
  3. Poziomka - roślina lecznicza

Poziomka pospolita - opis

Roślina osiąga 10–30 cm wysokości. Wytwarza długie i cienkie rozłogi (odmiany uprawne ich nie mają). Liście – głównie odziomkowe – są trójdzielne i grubo piłkowane, środkowy listek osadzony jest na krótkim ogonku, natomiast boczne listki są bezogonkowe. Listki są luźno owłosione, na górnej stronie ciemnozielone, pod spodem szarawe.

Kwiaty i owoce poziomki

Poziomka kwitnie w maju i czerwcu. Na łodydze wyrasta zazwyczaj 3–10 białych, małych kwiatów na szypułkach, są one nieznacznie dłuższe od liści. Poziomka  jest rośliną owadopylną. Owoce poziomki są soczyste, czerwone, bardzo aromatyczne i smaczne, podobne do owoców truskawki, ale znacznie od nich mniejsze. Zawierają kwasy organiczne, węglowodany oraz bardzo dużo witaminy C (w 100 g jest 60 mg witaminy C), a także witaminy A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne: żelaza, wapnia, fosforu, kobaltu. Spożywa się je w stanie nieprzetworzonym, ale przeznacza się je także do wyrobu marmolad, kompotów i kruszonów.

Poziomki najlepiej rosną na glebach wilgotnych, żyznych i gliniastych.

Poziomka - roślina lecznicza

Poziomka jest również rośliną leczniczą – surowcem zielarskim są młode liście (Folium Fragariae), które zawierają m.in. flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy. Własności lecznicze mają jednak tylko liście z poziomek dziko rosnących. Działają ściągająco, słabo moczopędnie i ogólnie wzmacniająco na organizm. Stosuje się je przy niektórych schorzeniach układu moczowego, nerek i schorzeniach żołądkowych związanych z biegunką.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Wysokość 10 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty