Morela - Prunus armeniaca

2022-04-11 13:56

Morela to popularne drzewo owocowe. Typowy gatunek może dorastać do 15 m wysokości, jednak liczne odmiany moreli osiągają 3-5 m wysokości.

Morela
Autor: photos.com Morela

Spis treści

  1. Morela drzewo
  2. Morela -  uprawa
  3. Choroby moreli

Morela drzewo

Morela zakwita wczesną wiosną (w kwietniu), jeszcze przed rozwojem liści. W tym okresie jest szczególnie dekoracyjna, gdyż jej pędy pokrywają się dużą ilością doskonale widocznych - nawet z daleka - białych lub różowych kwiatów. Owoce moreli dojrzewają zwykle latem (w lipcu i sierpniu), a do ich zawiązania nie są potrzebne inne drzewa, gdyż wiele odmian moreli jest samopylna.

Morela -  uprawa

Morela jest jednak drzewem dość trudnym do uprawy w naszym klimacie, bo chociaż z reguły dobrze znosi zimowe spadki temperatury, to jej pąki kwiatowe bardzo narażone są na wiosenne przymrozki, gdyż rozwijają się bardzo wcześnie. Z tego względu morelę najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju, wybierając dla niej miejsce stosunkowo ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Warto też poszukać odmian, których paki kwiatowe dobrze znoszą wiosenne przymrozki.

Morela nie jest natomiast szczególnie wymagająca w stosunku do podłoża, bo chociaż najlepiej udaje się na glebach żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych, to jednak na nieco słabszych również sobie poradzi. Nie lubi jedynie podłoży ciężkich i podmokłych (na których choruje) oraz jałowych piasków. Morelę, jak większość drzew owocowych, rozmnaża się zazwyczaj za pomocą szczepienia, gdyż rośliny pozyskane z siewu bardzo późno wchodzą w okres owocowania.

Choroby moreli

W uprawie moreli największym zagrożeniem bywają mszyce oraz choroby grzybowe (np. brunatna zgnilizna drzew pestkowych), które występują najczęściej podczas długotrwałej, wilgotnej pogody.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE