Morela - Prunus armeniaca

2022-04-11 13:56

Morela to popularne drzewo owocowe. Typowy gatunek może dorastać do 15 m wysokości, jednak liczne odmiany moreli osiągają 3-5 m wysokości.

Morela
Autor: photos.com Morela

Spis treści

  1. Morela drzewo
  2. Morela -  uprawa
  3. Choroby moreli

Morela drzewo

Morela zakwita wczesną wiosną (w kwietniu), jeszcze przed rozwojem liści. W tym okresie jest szczególnie dekoracyjna, gdyż jej pędy pokrywają się dużą ilością doskonale widocznych - nawet z daleka - białych lub różowych kwiatów. Owoce moreli dojrzewają zwykle latem (w lipcu i sierpniu), a do ich zawiązania nie są potrzebne inne drzewa, gdyż wiele odmian moreli jest samopylna.

Morela -  uprawa

Morela jest jednak drzewem dość trudnym do uprawy w naszym klimacie, bo chociaż z reguły dobrze znosi zimowe spadki temperatury, to jej pąki kwiatowe bardzo narażone są na wiosenne przymrozki, gdyż rozwijają się bardzo wcześnie. Z tego względu morelę najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju, wybierając dla niej miejsce stosunkowo ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Warto też poszukać odmian, których paki kwiatowe dobrze znoszą wiosenne przymrozki.

Morela nie jest natomiast szczególnie wymagająca w stosunku do podłoża, bo chociaż najlepiej udaje się na glebach żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych, to jednak na nieco słabszych również sobie poradzi. Nie lubi jedynie podłoży ciężkich i podmokłych (na których choruje) oraz jałowych piasków. Morelę, jak większość drzew owocowych, rozmnaża się zazwyczaj za pomocą szczepienia, gdyż rośliny pozyskane z siewu bardzo późno wchodzą w okres owocowania.

Choroby moreli

W uprawie moreli największym zagrożeniem bywają mszyce oraz choroby grzybowe (np. brunatna zgnilizna drzew pestkowych), które występują najczęściej podczas długotrwałej, wilgotnej pogody.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa