Jabłoń domowa ‘Rubin’ - Malus domestica ‘Rubin’

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń domowa 'Rubin'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa 'Rubin'

Jabłoń ‘Rubin’ to odmiana powstała ze skrzyżowania odmian ‘Lord Lambourne‘ i ‘Golden Delicious’.

Jabłoń 'Rubin' rośnie początkowo dość silnie, po wejściu w owocowanie ich wzrost słabnie. Tworzy dużą, kulistą, nieco zagęszczoną koronę, ze zwisającymi bocznymi pędami u starszych drzew. Nie wymaga silnego cięcia – mogą się wtedy ogałacać.

Kwitnienie jabłoni 'Rubin', w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj. Owocowanie rozpoczyna dość późno – zwykle w 4 roku po posadzeniu. Owocuje średnio obficie, ale regularnie, głównie na długopędach oraz na nielicznych krótkopędach.Odmiana średnio wrażliwa na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -25 st. C, średnio wrażliwa na parcha jabłoni i dość wrażliwa na mączniaka.Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Melrose’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’.

'Rubin' to odmiana późnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w październiku, konsumpcyjną – w listopadzie. W przechowalni jabłka można przechowywać do grudnia, a w chłodni do marca.Owoce mają gładką, żółtą skórkę, z ciemniej prążkowanym, pomarańczowoczerwonym lub czerwonawym rumieńcem, pokrywającym 50–80 proc. jej powierzchni. Jabłka duże lub bardzo duże (160–230 g), kuliste, wyrównane pod względem kształtu i wielkości. Ich smaczny miąższ jest żółtawy, bardzo soczysty, kruchy, delikatny, słodko-winny, lekko aromatyczny.Odmiana polecana do ogrodów przydomowych i działkowych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Barwa kwiatów białoróżowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021