Jabłoń domowa ‘Rubin’ - Malus domestica ‘Rubin’

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń domowa 'Rubin'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa 'Rubin'

Jabłoń ‘Rubin’ to odmiana powstała ze skrzyżowania odmian ‘Lord Lambourne‘ i ‘Golden Delicious’.

Jabłoń 'Rubin' rośnie początkowo dość silnie, po wejściu w owocowanie ich wzrost słabnie. Tworzy dużą, kulistą, nieco zagęszczoną koronę, ze zwisającymi bocznymi pędami u starszych drzew. Nie wymaga silnego cięcia – mogą się wtedy ogałacać.

Kwitnienie jabłoni 'Rubin', w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj. Owocowanie rozpoczyna dość późno – zwykle w 4 roku po posadzeniu. Owocuje średnio obficie, ale regularnie, głównie na długopędach oraz na nielicznych krótkopędach.Odmiana średnio wrażliwa na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -25 st. C, średnio wrażliwa na parcha jabłoni i dość wrażliwa na mączniaka.Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Melrose’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’.

'Rubin' to odmiana późnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w październiku, konsumpcyjną – w listopadzie. W przechowalni jabłka można przechowywać do grudnia, a w chłodni do marca.Owoce mają gładką, żółtą skórkę, z ciemniej prążkowanym, pomarańczowoczerwonym lub czerwonawym rumieńcem, pokrywającym 50–80 proc. jej powierzchni. Jabłka duże lub bardzo duże (160–230 g), kuliste, wyrównane pod względem kształtu i wielkości. Ich smaczny miąższ jest żółtawy, bardzo soczysty, kruchy, delikatny, słodko-winny, lekko aromatyczny.Odmiana polecana do ogrodów przydomowych i działkowych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Barwa kwiatów białoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021