Jabłoń domowa ‘Mutsu’ - Malus domestica 'Mutsu'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń domowa ‘Mutsu’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa ‘Mutsu’

Jabłoń domowa ‘Mutsu’  to japońska odmiana jabłoni (ang. ‘Crispin’), otrzymana w 1930 r., ze skrzyżowania odmian ‘Golden Delicious’ i ‘Indo’.

Jabłoń domowa ‘Mutsu’ owocowanie rozpoczyna wcześnie, zwykle w 3 roku po posadzeniu.  Owocuje corocznie, dość obficie. Kwitnie, w zależności od pogody, w drugiej połowie kwietnia i w maju. Jest odmianą obcopylną i do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Gloster’, ‘Melrose’, ‘James Grieve’. Sama nie jest dobrym zapylaczem dla innych odmian.Drzewa tej odmiany rosną silnie, tworząc rozłożystą, otwartą koronę. Odmiana średnio wrażliwa na mróz, znosi bez większych uszkodzeń temperaturę -25 st. C. Odporna na parcha jabłoni i na mączniaka.

Jabłoń domowa ‘Mutsu’  to odmiana późnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na początku października, a dojrzałość spożywczą – w grudniu, styczniu, nawet w lutym. Owoce mają gładką, zielonkawożółtą skórkę, pokrytą niekiedy bardzo słabym, rozmytopaskowanym, pomarańczowoczerwonym rumieńcem oraz dużymi, brunatnymi, licznymi przetchlinkami. Jabłka są duże, kuliste lub nieco stożkowate, zwężające się ku kielichowi, żebrowane, wyrównanej wielkości. Ich smaczny miąższ jest kremowy z zielonkawym odcieniem, ścisły, dość gruboziarnisty, soczysty, lekko kwaskowaty. W przechowalni owoce tej odmiany przechowują się bardzo dobrze nawet do końca lutego, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku do końca marca.Jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych jabłoni, doskonale nadaje się również na przetwory. Ze względu na duże i smaczne owoce o długiej przydatności do spożycia oraz dużą odporność na choroby polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne gleby i ciepłe stanowiska.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa