Jabłoń domowa ‘Gloster’ - Malus domestica 'Gloster'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń  domowa ‘Gloster’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa ‘Gloster’

Jabłoń 'Gloster' to niemiecka odmiana jabłoni, pochodzi ze skrzyżowania odmian ‘Glockenapfel’ i ‘Richared Delicious’.

Gloster  – opis

Jabłoń 'Gloster' owocowanie rozpoczyna wcześnie, zwykle w 3 roku po posadzeniu. 'Gloster' owocuje corocznie i obficie. Kwitnie późno – na początku maja. Jest dobrym zapylaczem dla wielu odmian, szczególnie dla ‘Jonagold’. Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’, ‘Idared’, ‘Elstar’.

Zimowa odmiana jabłoni - uprawa

Drzewa tej odmiany rosną początkowo silnie, później umiarkowanie, tworząc charakterystyczną, wzniesioną koronę o wydłużonych, często ogałacających się od środka gałęziach. Aby zapobiec silnemu wzrostowi młodych drzew, zaleca się przyginanie gałęzi.Jabłoń 'Gloster' to odmiana średnio wytrzymała na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -25°C. Średnio wrażliwa na parcha jabłoni, mało podatna na mączniaka.

Jabłko Gloster

Gloster to zimowa odmiana jabłoni – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w drugiej połowie października. Bardzo dobrze trzymają się na drzewie, nie opadają, dzięki czemu zbiór można przedłużyć do końca października. Owoce mają lekko błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę, z ciemnoczerwonym, rozmytym rumieńcem, który pokrywa ponad 75% powierzchni oraz jasnoszare, drobne przetchlinki. Jabłka są charakterystycznie stożkowate, duże (przy obfitym owocowaniu osiągają zwykle średnią wielkość). Ich smaczny miąższ jest białozielonkawy, ścisły, drobnoziarnisty, soczysty. W przechowalni owoce można przetrzymać do stycznia, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku do końca lutego.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021