Jabłoń domowa 'Elise' - Malus domestica 'Elise'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń 'Elise'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń 'Elise'

Jabłoń ‘Elise’ to holenderska, wczesnozimowa odmiana jabłoni, wyhodowana w Plant Research International B.V. , ze skrzyżowania odmian ‘Septer ’ i ‘Koksa Pomarańczowa’.

Jabłoń Eliza – opis i wymagania

Drzewa tej odmiany rosną umiarkowanie lub słabo, tworzą rozłożystą, niezbyt szeroką koronę, o konarach odstających od przewodnika pod szerokimi kątami i pędami ze skłonnością do przewisania. Owocowanie rozpoczynają dość wcześnie – zwykle w 3-4 roku po posadzeniu. Do dobrego wybarwienia i wzrostu owoców wymagają silnego cięcia prześwietlającego i odmładzającego.Odmiana średnio wrażliwa na mróz, może ucierpieć, gdy temperatury spadną poniżej -25°C. Mało podatna na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wrażliwa na zarazę ogniową, raka jabłoni i gumowatość drewna (szczególnie po ostrzejszych zimach) oraz gorzką plamistość podskórną. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.

Odmiany jabłoni – zapylacze

‘Elise’ to odmiana obcopylna, do prawidłowego, obfitego owocowania wymaga odmian zapylających, dla tej odmiany są to m.in.: jabłoń ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’. Sama może być dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłoni, takich jak: ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Jonagold’, ‘Koksa Pomarańczowa’, ‘Ligol’.

Jabłka odmiany ‘Elise’

Jabłka odmiany ‘Elise’ są średniej wielkości lub duże, kulisto-stożkowate, lekko żebrowane przy kielichu. Mają błyszczącą, nieco szorstką w dotyku, suchą, zielonkawą skórkę, niemalże całkowicie pokrytą karminowoczerwonym, rozmyto-paskowanym rumieńcem oraz licznymi, dość dużymi, jasnoszarymi przetchlinkami. Miąższ owoców jest zielonkawobiały z kremowym odcieniem, zwarty, o dużej jędrności, soczysty lekko aromatyczny słodki delikatnie kwaskowaty, smaczny.

Jabłoń ‘Elise’ to odmiana wczesnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Jabłka nie opadają, przetrzymane na drzewach do połowy października – pięknie się wybarwiają i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. W przechowalni dobrą jakość zachowują do grudnia, a przechowywane w chłodni są na rynku niekiedy nawet do kwietnia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021