Jabłoń domowa 'Elise' - Malus domestica 'Elise'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń 'Elise'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń 'Elise'

Jabłoń ‘Elise’ to holenderska, wczesnozimowa odmiana jabłoni, wyhodowana w Plant Research International B.V. , ze skrzyżowania odmian ‘Septer ’ i ‘Koksa Pomarańczowa’.

Jabłoń Eliza – opis i wymagania

Drzewa tej odmiany rosną umiarkowanie lub słabo, tworzą rozłożystą, niezbyt szeroką koronę, o konarach odstających od przewodnika pod szerokimi kątami i pędami ze skłonnością do przewisania. Owocowanie rozpoczynają dość wcześnie – zwykle w 3-4 roku po posadzeniu. Do dobrego wybarwienia i wzrostu owoców wymagają silnego cięcia prześwietlającego i odmładzającego.Odmiana średnio wrażliwa na mróz, może ucierpieć, gdy temperatury spadną poniżej -25°C. Mało podatna na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wrażliwa na zarazę ogniową, raka jabłoni i gumowatość drewna (szczególnie po ostrzejszych zimach) oraz gorzką plamistość podskórną. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.

Odmiany jabłoni – zapylacze

‘Elise’ to odmiana obcopylna, do prawidłowego, obfitego owocowania wymaga odmian zapylających, dla tej odmiany są to m.in.: jabłoń ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’. Sama może być dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłoni, takich jak: ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Jonagold’, ‘Koksa Pomarańczowa’, ‘Ligol’.

Jabłka odmiany ‘Elise’

Jabłka odmiany ‘Elise’ są średniej wielkości lub duże, kulisto-stożkowate, lekko żebrowane przy kielichu. Mają błyszczącą, nieco szorstką w dotyku, suchą, zielonkawą skórkę, niemalże całkowicie pokrytą karminowoczerwonym, rozmyto-paskowanym rumieńcem oraz licznymi, dość dużymi, jasnoszarymi przetchlinkami. Miąższ owoców jest zielonkawobiały z kremowym odcieniem, zwarty, o dużej jędrności, soczysty lekko aromatyczny słodki delikatnie kwaskowaty, smaczny.

Jabłoń ‘Elise’ to odmiana wczesnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Jabłka nie opadają, przetrzymane na drzewach do połowy października – pięknie się wybarwiają i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. W przechowalni dobrą jakość zachowują do grudnia, a przechowywane w chłodni są na rynku niekiedy nawet do kwietnia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021