Jabłoń domowa 'Early Geneva' - Malus domestica 'Early Geneva'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
jabłoń 'Early Geneva'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska jabłoń 'Early Geneva'

Jabłoń ‘Early Geneva’ to amerykańska, letnia odmiana jabłoni, wyselekcjonowana w Stacji Doświadczalnej Geneva, w stanie Nowy Jork, ze skrzyżowania odmian ‘Quinte’ i ‘Julyred’. W Polsce odmiana obecna od 1980 roku, 25 marca 2005 roku wpisana do Krajowego Rejestru Odmian.

Drzewa tej odmiany charakteryzują się średnio intensywnym wzrostem, tworząc niezbyt gęste, wzniesione korony. Drzewa odmiany ‘Early Geneva’ zaczynają owocować wcześnie lub bardzo wcześnie, zwykle najpóźniej w 3 roku po posadzeniu. Owocują corocznie, dość obficie.Odmiana średnio wrażliwa na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje do -25°C, średnio lub bardzo wrażliwa na parcha jabłoni, wrażliwa na mączniaka, na pozostałe choroby – średnio wrażliwa.

Jabłoń ‘Early Geneva’ kwitnie wcześnie, co powoduje, że kwiaty mogą być niekiedy uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.

Jabłoń ‘Early Geneva’ to odmiana obcopylna, co oznacza, że do prawidłowego, obfitego owocowania wymaga odmian zapylających, mogą nimi być m.in.: ‘Delikates’, ‘James Grieve’, ‘Szampion’, ‘Idared’, ‘Paulared’. Ponad to jabłoń ‘Early Geneva’ może sama być dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłoni, takich jak: ‘Discovery’, ‘James Grieve’, ‘Jerseymac’, ‘Ambassy’.

Jabłoń ‘Early Geneva’ to odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą i konsumpcyjną jednocześnie, co przypada na okres od połowy do końca lipca, kiedy to należy przeprowadzić zbiór. Owoce tej odmiany dojrzewają dość nierównomiernie, dlatego zbiór najlepiej przeprowadzić kilkukrotnie. Owoce w przechowalni zachowują dobrą jakość do początku sierpnia, a przechowywane w chłodni są dostępne na rynku do końca sierpnia.Jabłka odmiany ‘Early Geneva’ są kuliste i kulistospłaszczone, o regularnym kształcie. Mają gładką, błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę, z delikatnym woskowym nalotem, pokrytą przynajmniej w 50 % powierzchni, jasnoczerwonym, rozmytopaskowanym rumieńcem. Na skórce widoczne są liczne, małe, jasnoszare przetchlinki. Owoce są średniej wielkości. Ich smaczny miąższ jest biały lub kremowobiały, średnio zwięzły, bardzo soczysty, lekko aromatyczny, kwaskowatosłodki.

Jabłoń ‘Early Geneva’ to odmiana wybitnie deserowa, jabłka są doskonałe do bezpośredniego spożycia, nawet, a może w szczególności ‘prosto z drzewa’.Ze względu na słaby wzrost drzew oraz brak konieczności ich silnego cięcia, oraz wybitnie deserowe owoce, dostępne prosto z drzewa przez około 2-3 tygodnie wakacji, odmiana polecana do małych ogrodów przydomowych i działkowych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021