Jabłoń domowa 'Delikates' - Malus domestica 'Delikates'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń domowa 'Delikates'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa 'Delikates'

'Delikates' to polska odmiana jabłoni, pochodząca ze skrzyżowania odmian ‘Cortland’ i ‘James Grieve’. Owocowanie rozpoczyna dość wcześnie, zwykle w 3–4 roku po posadzeniu.

Jabłoń 'Delikates' owocuje corocznie i obficie. Kwitnie, w zależności od pogody, w końcu kwietnia i w maju. Jest odmianą obcopylną i do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Elstar’, ‘James Grieve’, ‘McIntosh’ ‘Wealthy’.

Drzewa tej odmiany rosną dość silnie, tworząc luźną, początkowo wyniosłą, później kulistą koronę. Odmiana dostatecznie wytrzymała na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -30°C, dość odporna na parcha jabłoni i mało podatna na mączniaka.Jest odmianą jesienną, jej owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszej połowie września. Przed zbiorem mogą trochę opadać. Owoce mają gładką, błyszczącą, jasnozielonkawożółtą skórkę, z karminowym, rozmyto paskowanym rumieńcem, który pokrywa do 75% powierzchni. Jabłka są duże lub bardzo duże, ale przy obfitym owocowaniu osiągają zwykle średnią wielkość. Ich smaczny miąższ jest biały, soczysty, drobnoziarnisty i winny.W przechowalni owoce tej odmiany można przetrzymać do listopada, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku do końca zimy.Ze względu na smaczne owoce, dużą wytrzymałość drzew na mróz i odporność na choroby, odmiana ta jest polecana do ogrodów przydomowych i działkowych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Pokrój luźny
Barwa kwiatów białoróżowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021