Jabłoń domowa 'Delikates' - Malus domestica 'Delikates'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń domowa 'Delikates'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa 'Delikates'

'Delikates' to polska odmiana jabłoni, pochodząca ze skrzyżowania odmian ‘Cortland’ i ‘James Grieve’. Owocowanie rozpoczyna dość wcześnie, zwykle w 3–4 roku po posadzeniu.

Jabłoń 'Delikates' owocuje corocznie i obficie. Kwitnie, w zależności od pogody, w końcu kwietnia i w maju. Jest odmianą obcopylną i do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Elstar’, ‘James Grieve’, ‘McIntosh’ ‘Wealthy’.

Drzewa tej odmiany rosną dość silnie, tworząc luźną, początkowo wyniosłą, później kulistą koronę. Odmiana dostatecznie wytrzymała na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -30°C, dość odporna na parcha jabłoni i mało podatna na mączniaka.Jest odmianą jesienną, jej owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszej połowie września. Przed zbiorem mogą trochę opadać. Owoce mają gładką, błyszczącą, jasnozielonkawożółtą skórkę, z karminowym, rozmyto paskowanym rumieńcem, który pokrywa do 75% powierzchni. Jabłka są duże lub bardzo duże, ale przy obfitym owocowaniu osiągają zwykle średnią wielkość. Ich smaczny miąższ jest biały, soczysty, drobnoziarnisty i winny.W przechowalni owoce tej odmiany można przetrzymać do listopada, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku do końca zimy.Ze względu na smaczne owoce, dużą wytrzymałość drzew na mróz i odporność na choroby, odmiana ta jest polecana do ogrodów przydomowych i działkowych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Pokrój luźny
Barwa kwiatów białoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021