Czereśnia ‘Techlovan’ - Prunus avium ‘Techlovan’

2020-07-16 15:55 Paweł Romanowski
Czereśnia 'Techlovan'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Czereśnia 'Techlovan'

Czereśnia ‘Techlovan’ to nowa odmiana czereśni pochodząca z Czech. Jej przydatność do uprawy w Polsce jest wciąż badana. Odmiana w Polsce jest prawnie chroniona. Ze względu na dużą tendencję do pękania owoców nie jest polecana do ogrodów przydomowych, jedynie do sadów towarowych posiadających osłony przed deszczem.

Czereśnia ‘Techlovan’ rośnie silnie lub średnio silnie, tworzy kulistą, średnio zagęszczoną koronę z licznymi krótkopędami. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, kwitnie średnio późno (kwiecień–maj), owocuje obficie i regularnie. Owoce dojrzewają w ostatnich dniach czerwca lub na początku lipca. Niestety, owoce są bardzo podatne na pękanie i gnicie (w wyniku opadów deszczu).Owoce czereśni ‘Techlovan’ są duże lub bardzo duże (8–10 g), kuliste lub sercowate, mają krótką szypułkę. Skórka owoców jest ciemnoczerwona, z brązowym odcieniem, błyszcząca, a miąższ ciemnooczerwony, dość twardy, soczysty, smaczny. Owoce są przede wszystkim deserowe (do bezpośredniego spożycia) ale nadają się też na przetwory.Czereśnia ‘Techlovan’ wymaga zapylaczy, najlepsze są odmiany ‘Stella’, ‘Vega’, ‘Sam’ oraz ‘Büttnera Czerwona’ i ‘Regina’. Jest średnio wrażliwa na choroby oraz na mróz.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021