Agrest ‘Czerwony Triumf’ - Ribes uva-crispa ‘Czerwony Triumf’

2022-04-28 14:32

Agrest ‘Czerwony Triumf' to bardzo popularna i polecana do uprawy amatorskiej odmiana agrestu, niezawodna w plonowaniu – daje obfite plony.

Agrest ‘Czerwony Triumf’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Agrest ‘Czerwony Triumf’

Spis treści

  1. Agrest czerwony Triumph – owoce
  2. Czerwony agrest w ogrodzie
  3. Agrest – uprawa

Krzew agrestu tej odmiany rośnie silnie, dorasta do 1–2 m wysokości, ma rozłożysty, luźny pokrój. Pędy krzewu są średniej grubości, proste lub łukowato wygięte przy wierzchołku, pokryte gęsto mocnymi kolcami.

Agrest czerwony Triumph – owoce

Agrest ‘Czerwony Triumf owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Owoce pojawiają się od lipca, a dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie sierpnia. Owoc agrestu jest duży (15 g), o zmiennym kształcie (kuliste, owalne lub jajowate), silnie omszony. Niedojrzałe owoce są zielone, w miarę dojrzałości zmieniają kolor na ciemnoczerwony. Miąższ owoców jest żółtawy, soczysty, słodko-kwaśny, smaczny, mało aromatyczny, skórka gruba. Owoce dojrzewają niemal równocześnie, a dojrzałe jagody nie opadają i nie pękają – mogą pozostać kilka tygodni na krzewie nie tracąc smaku. Owoce nadają się do spożycia na surowo oraz na przetwory i wina.

Czerwony agrest w ogrodzie

Agrest ‘Czerwony Triumf’ kwitnie w kwietniu, a kwiaty są wytrzymałe na przymrozki. Jesienią liście tej odmiany agrestu przebarwiają się na żółto lub czerwono, co czyni z krzewu jesienną ozdobę ogrodu.

Agrest – uprawa

Agrest ‘Czerwony Triumf’ jest niestety wrażliwy na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale za to wysoce mrozoodporny, dzięki czemu można go uprawiać w całej Polsce. Agresty najlepiej sadzić na słonecznym stanowisku, gleba powinna być żyzna, próchniczna, umiarkowanie wilgotna o lekko kwaśnym pH.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia kwiecień
Wysokość 1 m - 2 m
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój luźny