Agrest 'Biały Triumf' - Ribes uva-crispa `Biały Triumf`

2020-07-16 15:59

Agrest 'Biały Triumf' to jedna z najcenniejszych, najpopularniejszych i najstarszych odmian agrestu, znana także pod angielską nazwą 'White Smith'.

Agrest 'Biały Triumf'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Agrest 'Biały Triumf'

Spis treści

  1. Agrest na pniu
  2. Agrest biały – owoce
  3. Uprawa agrestu

Agrest 'Biały Triumf' charakteryzuje się silnym wzrostem i zwartym, kulistym pokrojem. Pędy są kolczaste, długie (do 2 m) i dość grube, lekko wygięte. Pędy jednoroczne mają barwę popielatą, a dwuletnie są ciemniejsze. Agrest 'Biały Triumf' jest najczęściej uprawianą odmianą agrestu w Polsce.

Agrest na pniu

Ta odmiana agrestu polecana jest zarówno do uprawy towarowej, jak i do sadzenia w ogrodach przydomowych. Agrest szczepiony na pniu jest szczególnie wart polecenia.

Agrest biały – owoce

Agrest 'Biały Triumf' jest odmianą bardzo plenną i niezawodną w owocowaniu, średnio wczesną – owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Owoce są średnie lub duże, kuliste i owalne, nie opadają. Początkowo są jasnozielone, później zmieniają kolor na zielonożółty. Skórka jest cienka, omszona, z biało-zielonymi żyłkami. Owoce uważane są za bardzo smaczne, aromatyczne, słodko-kwaśne, wykorzystywane są do przetworów oraz spożywane na surowo.

Uprawa agrestu

Agrest 'Biały Triumf' najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej, na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, osłoniętym od wiatru. Odmiana jest odporna na mróz jednak kwiaty mogą być uszkadzane przez majowe przymrozki. Agrest biały jest wrażliwy na amerykańskiego mączniaka agrestu i średnio wrażliwy na antraknozę liści, wymaga więc intensywnej ochrony chemicznej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE