Złotlin japoński - Kerria japonica

2020-07-16 15:36

Złotlin japoński to krzew liściasty z rodziny różowatych Rosaceae, o licznych wyprostowanych pędach, rozrastający się dzięki odrostom korzeniowym. Osiąga 1,5–2 m wysokości i podobną szerokość.

Złotlin japoński
Autor: GettyImages Złotlin japoński

Złotlin japoński to krzew o ozdobnych kwiatach. Kwitnie w kwietniu-maju wydając liczne żółte kwiaty podobne do pojedynczych kwiatów róż, średnicy około 5 cm. Jasnozielone, ząbkowane na brzegach liście rozwijają się wcześnie, jesienią przebarwiają się na żółto, na zimę opadają. Dodatkową ozdobą rośliny – szczególnie w okresie zimowym - są zielone, gładkie pędy. Krzew może rosnąć na różnych stanowiskach: od słonecznego do cienistego. Jest także tolerancyjny w stosunku do gleby, ale najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych. Złotlin japoński rozmnaża się przez podział roślin lub przez odrosty korzeniowe, jesienią (wrzesień–październik) lub wiosną. Złotlin można sadzić pojedynczo bądź w grupach, można także tworzyć z niego żywopłoty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE