Zimokwiat wczesny - Chimonanthus praecox

2020-07-16 15:36 Michał Mazik
Zimokwiat wczesny
Autor: www.thinkstockphotos.com

Zimokwiat wczesny należy do rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Chinach. W wielu krajach, w tym w Polsce, jest uprawiany jako roślina ozdobna. Krzew dorasta do 2 m wysokości, rośnie wolno. Ma wzniesiony, rozłożysty pokrój. Z wyglądu przypomina nieco forsycję. Liście są jajowate o ostro zakończonych brzegach i szorstkiej powierzchni.

Zimokwiat wczesny kwitnie w stanie bezlistnym – od lutego do marca. Kwiaty są woskowate, zebrane w pęczki. Mają żółtą barwę (wewnętrzne, częściowo zakryte płatki są purpurowe), wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Owocem jest wydłużona, pękata torebka zawierająca kilka nasion.

Zimokwiat wczesny powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Gatunek, ze względu na pochodzenie, w naszym klimacie nie jest całkowicie mrozoodporny. W ostre lub bezśnieżne zimy może przemarzać. Na okres zimowy warto zabezpieczyć go grubą warstwą ściółki i agrowłókniną (którą pod koniec zimy trzeba będzie zdjąć). Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża. Sadzonki najlepiej wysadzać późną wiosną. Po posadzeniu warto je przyciąć. Latem – w czasie suszy - roślinę zaleca się podlewać. W czasie sezonu wegetacyjnego można ją dokarmić nawozami wieloskładnikowymi.

Zimokwiat wczesny to oryginalny, niezbyt często spotykany krzew. Warto uprawiać go (szczególnie w cieplejszych rejonach Polski), gdyż dekoruje ogród w okresie zimowym lub wczesnowiosennym. Ze względu na przyjemny zapach kwiatów zimokwiat często sadzi się w pobliżu wejścia do ogrodu lub domu. Kwiaty są jadalne – wykorzystuje się je w ziołolecznictwie.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia II - III
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój krzewiasty
Barwa liści/igieł ciemnozielona

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021