Wrzosiec popielaty 'Marina' = Wrzosiec szary 'Marina' - Erica cinerea 'Marina'

2022-03-11 14:09

Wrzosiec szary 'Marina' to niewysoka krzewinka, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Odmiana marina została wyhodowana przez Cap de Fehel, w Brytani, we Francji.

Spis treści

  1. Wrzosiec szary 'Marina' - opis
  2. Wrzosiec szary 'Marina' - stanowisko, podłoże
  3. Wrzosiec szary 'Marina' - zastosowanie

Wrzosiec szary 'Marina' - opis

Wrzosiec szary 'Marina' to wolno rosnąca, karłowa krzewinka, o poduszkowatym pokroju, dorastająca do 20cm wysokości i 40cm szerokości. Tworzy dość zwarte kępy wzniesionych pędów, pokrytych gęsto jasnozielonymi, zimozielonymi, igiełkowatymi liśćmi, długości 5-7mm, z drobnymi rzęskami.

Liście, zebrane po 3-4, na pędach ułożone w okółkach. Dzbaneczkowate, białe, pojedyncze kwiaty, długości około 6mm, są zebrane na wierzchołkowych częściach pędów w kwiatostany typu grono. Kwitnienie przypada na sierpień, wrzesień i październik.

Wrzosiec szary 'Marina' - stanowisko, podłoże

Wrzosiec szary 'Marina' najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. Wymaga podłoża o odczynie kwaśnym, umiarkowanie wilgotnego, ale piaszczystego i przepuszczalnego z domieszką próchnicy. Średnio odporna na mróz, wymaga okrycia na zimę np. stroiszem (gałązkami roślin iglastych).

Wrzosiec szary 'Marina' - zastosowanie

Wrzosiec szary 'Marina' to doskonała roślina do ogrodów przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych oraz do założeń naturalistycznych. Świetnie sprawdzi się również jako roślina okrywowa, na rabaty i do pojemników.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia VIII - X
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Pokrój zadarniający