Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’ = ‘Nana Variegata’ - Ulmus parviflora ‘Geisha’ = ‘Nana Variegata’

2020-07-16 15:37 Agnieszka Mike-Jeziorska
Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’
Autor: Agencja Promocji Zieleni

Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’ to odmiana krzewu liściastego, należącego do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). Rośnie kilkanaście centymetrów rocznie, gdy nie jest cięty może osiągać do 5 m wysokości i nieco mniejszą średnicę. Regularnie przycinany rośnie bardzo gęsto i osiąga średnicę podobną do wysokości. W sprzedaży dostępne są zarówno formy krzaczaste, jak i rośliny szczepione na pniu o zróżnicowanej wysokości, które z czasem przybierają formę niewielkich drzewek. Regularnie przycinany tworzy gęstą, zwartą, owalną koronę, złożoną z licznych, silnie rozgałęzionych pędów.

Liście ułożone są na pędach skrętolegle, krótkoogonkowe, jajowatoeliptyczne lub owalne, zwykle niesymetryczne u nasady blaszki liściowej, drobne, do kilku centymetrów długości, o intensywnie ząbkowanych brzegach. Wierzchnia strona blaszek liściowych jest biało obrzeżona (białe są też ząbki na jej brzegu), wiosną powierzchnia liści poza obrzeżeniem jest żółta, w trakcie sezonu zielenieje, co daje bardzo dekoracyjny efekt. Spodnia strona liści jest jasnozielona lub żółtawa, matowa. Na zimę liście opadają.

Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’ to roślina jednopienna. Kwiaty są obupłciowe, niepozorne, żółtawe, zebrane w kwiatostany, rozwijają się na przełomie marca i kwietnia, przed rozwojem liści, są wiatropylne. Owoce to niewielkie, spłaszczone orzeszki, każdy otoczony pergaminowatym skrzydełkiem. Nasiona dojrzewają na przełomie maja i czerwca, po dojrzeniu szybko opadają.
Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’ doskonale znosi cięcie i strzyżenie. Rośliny przycinamy wczesną wiosną wycinając pędy przemarznięte, suche i chore. Można wtedy skrócić też zeszłoroczne pędy, co spowoduje zagęszczenie rośliny i poprawi jej pokrój. Odmiana ta najlepiej rośnie, a liście wybarwiają się, na słonecznych, lekko wilgotnych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Znosi także cieniste stanowiska, ale wtedy rośnie wolno, a liście mogą stracić intensywną barwę i zielenieć. W polskich warunkach klimatycznych roślina nie jest całkowicie mrozoodporna, najlepiej zimuje w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych, wysuszających wiatrów. W chłodniejszych rejonach kraju zwłaszcza młode rośliny wymagają zabezpieczenia na zimę (krzewy można owinąć cieniówką lub agrowłókniną). Strefa mrozoodporności 6b.

Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’ może być sadzony jako barwny soliter na niewielkich rabatach bylinowych lub jako akcent rozjaśniający na tle roślin o ciemniejszym ulistnieniu. Roślinę rozmnaża się jedynie wegetatywnie, przez szczepienie pędów odmiany szlachetnej na podkładkach (najczęściej na innych gatunkach wiązów: szypułkowym lub górskim).

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość do 5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zaokrąglony
Barwa liści/igieł żółto-biała