Tawuła japońska 'Lisp'PBR (GOLDEN PRINCESS) - Spiraea japonica 'Lisp'PBR (GOLDEN PRINCESS) = Spiraea x bumalda 'Lisp'PBR (GOLDEN PRINCESS)

2022-03-08 14:01

Tawuła japońska 'Lisp' (GOLDEN PRINCESS) to odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana ta została odnaleziona, jako siewka przez Petera Welcha w Liss Forest Nursery w 1985 roku.

Spis treści

  1. Tawuła japońska Golden Princess – pochodzenie
  2. Tawuła Golden Princess – opis
  3. Tawuły japońskie – wymagania
  4. Tawuła – przycinanie
  5. Tawuła japońska w ogrodzie
  6. Spiraea japonica 'Golden Princess' – rozmnażanie

Tawuła japońska Golden Princess – pochodzenie

Przypuszcza się, że odnaleziona siewka pochodzi ze skrzyżowania dwóch odmian tawuły japońskiej: 'Little Princess' (od której przejęła cechy pokrojowe)i 'Gold Flame' (skąd pochodzi barwa jej liści). W 1990 roku odmiana ta została zgłoszona do opatentowania przez Petera Catta ze szkółki West Grove w Greatham w Wielkiej Brytanii, pod nazwą 'Lisp'. Opatentowana w 1991 roku.

Odmiana ta została wprowadzona na rynek przez brytyjską firmę The Conran-Pyle Company of West Grove pod zastrzeżona nazwą handlową jako GOLDEN PRINCESS. Jest to jedna z najcenniejszych i najbardziej rozpowszechnionych odmian tawuły japońskiej. Tawuła Golden Princess' za swoje cechy otrzymała w 2002 roku prestiżową nagrodę Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS) Award of Garden Merit.

Tawuła Golden Princess – opis

Tawuła japońska 'Lisp' (GOLDEN PRINCESS) ma formę zwartych, poduszkowatych krzewów o silnie rozgałęzionych pędach. Płasko kulisty pokrój rośliny jest nieco nieregularny i krzaczasty. Niecięte krzewy osiągają 60 cm wysokości, przy podobnej szerokości. Pędy są nagie, silnie rozgałęzione, bruzdowane, szarobrunatne, o pomarańczowym odcieniu, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, średniej wielkości liśćmi (4,5x2,5 cm). Liście owalne do lancetowatych, o ostrych wierzchołkach i klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, na brzegach dość regularnie, delikatnie piłkowane. Bez przylistków.

Liście rozwijają się już wczesną wiosną, młode liście są żółtobrązowe, z wiekiem stają się złocistożółte i takie pozostają przez całe lato (w cieniu zieleniejące), jesienią stają się ciemniejsze i matowieją (niezależnie od natężenia światła), a na zimę opadają. Wierzchnia strona blaszek liściowych, brązowawożółta za młodu, z czasem staje się złocistożółta, w cieniu soczyście zielona, a jesienią szarzejąca i brunatniejąca.

Spodnia strona liści przybiera czerwonawy odcień. Kwiaty liczne, obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze, jaskrawe, czerwonoróżowe, o średnicy do 8 mm, zebrane w płaskie podbaldachy o średnicy do 5 cm, zebrane w baldachy lub baldachogrona, osiągające średnicę nawet powyżej 15 cm, wyrastające na tegorocznych pędach w czerwcu.

Tawuły japońskie – wymagania

Tawuła japońska 'Lisp' (GOLDEN PRINCESS) jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być słabsze, a liście będą zielenieć). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne, dobrze spulchnione, niezachwaszczone, lekko wilgotne. Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty.

Tawuła – przycinanie

Tawuły japońskie tolerują cięcie, które rośliny doskonale znoszą i reagują na nie silnym odrastaniem młodych pędów, co sprzyja ładnemu, gęstemu i szerokiemu pokrojowi krzewu oraz poprawia intensywność kwitnienia. Przycinanie tawuły japońskiej wykonujemy wczesną wiosną, często jeszcze przed rozwojem liści. Dodatkowo, co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Tawuła japońska 'Lisp' (GOLDEN PRINCESS) wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz. Dodatkowo jest dość odporna na zanieczyszczenia środowiska, co powoduje, że doskonale nadaje się do nasadzeń miejskich.

Tawuła japońska w ogrodzie

Spiraea japonica 'Golden Princess' może być wykorzystana do tworzenia niskich, naturalistycznych, żywopłotów, szpalerów i obwódek rabat, oraz jako roślina okrywowa, czy intensywny kolorystycznie akcent w ogrodzie. Doskonale nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych na rabaty, do ogrodów skalnych, zieleni publicznej czy do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Spiraea japonica 'Golden Princess' – rozmnażanie

Tawuła japońska łatwo krzyżuje się i tworzy mieszańce z innymi gatunkami tawuł, dlatego rozmnażanie poprzez siew nasion nie daje pewności powtórzenia cech rośliny matecznej. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój płaskokulisty