Tamaryszek czteropręcikowy = tamaryszek drobnokwiatowy - Tamarix tetrandra = Tamarix parviflora

2022-06-27 16:46

Tamaryszek czteropręcikowy (tamaryszek drobnokwiatowy) jest jednym z najpopularniejszych tamaryszków uprawianych w Polsce. W swojej ojczyźnie (m.in. Turcja, Kreta) może dorastać nawet do 3-4 m wysokości, ale w naszym klimacie nie przekracza zwykle 2 m wysokości.

Tamaryszek drobnokwiatowy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Tamaryszek drobnokwiatowy

Spis treści

  1. Tamaryszek drobnokwiatowy (tamaryszek czteropręcikowy) opis
  2. Tamaryszek uprawa
  3. Tamaryszek rozmnażanie

Tamaryszek drobnokwiatowy (tamaryszek czteropręcikowy) opis

Tamaryszek drobnokwiatowy jest rozłożystym, luźnym krzewem, którego wiotkie, cienkie gałązki nieregularnie się ze sobą przeplatają, a całe pędy łukowato przewieszają na zewnątrz lub nawet pokładają na ziemi. W sezonie tamaryszek pokrywa się mnóstwem niewielkich, niemal igiełkowych, zielonych liści i tworzy rodzaj delikatnej, ażurowej zasłony. Jesienią liście tamaryszka zmieniają barwę na żółtą i przed zimą opadają (czasami razem z najcieńszymi gałązkami). Największym walorem dekoracyjnym tamaryszka drobnokwiatowego są jego maleńkie, różowe kwiatki, zebrane w niewielkie grona (po przekwitnieniu pozostają na krzewie). Kiedy wczesną wiosną (kwiecień-maj, czasem czerwiec) pojawiają się licznie na ubiegłorocznych pędach, krzew przypomina różową, zwiewną chmurę i wygląda bardzo malowniczo.

Tamaryszek uprawa

Tamaryszek drobnokwiatowy nie jest gatunkiem trudnym w uprawie, jednak ma pewne wymagania. Przede wszystkim wymaga miejsca słonecznego, gdyż w cieniu źle rośnie i słabo kwitnie. Nie lubi również przesadzania, dlatego należy od razu posadzić go na miejscu stałym. Tamaryszek jest natomiast mało wymagający w stosunku do podłoża, gdyż całkiem dobrze rośnie nawet na słabej, lekkiej i suchej glebie. Dobrze też znosi zasolenie podłoża.

Poznaj też tamaryszek francuski

Tamaryszek rozmnażanie

Tamaryszek drobnokwiatowy najlepiej rozmnażać przez nasiona lub za pomocą sadzonek pędowych (zarówno zdrewniałych jak i zielnych). W razie potrzeby dorosłe krzewy można przycinać (po kwitnieniu), korygując w ten sposób ich zbyt luźny pokrój.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzewiasty