Tamaryszek czteropręcikowy = tamaryszek drobnokwiatowy - Tamarix tetrandra = Tamarix parviflora

2020-07-16 15:39 Katarzyna Józefowicz
Tamaryszek drobnokwiatowy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Tamaryszek czteropręcikowy (tamaryszek drobnokwiatowy) jest jednym z najpopularniejszych tamaryszków uprawianych w Polsce. W swojej ojczyźnie (m.in. Turcja, Kreta) może dorastać nawet do 3-4 m wysokości, ale w naszym klimacie nie przekracza zwykle 2 m wysokości.

 

Tamaryszek drobnokwiatowy (tamaryszek czteropręcikowy) opis

Tamaryszek drobnokwiatowy jest rozłożystym, luźnym krzewem, którego wiotkie, cienkie gałązki nieregularnie się ze sobą przeplatają, a całe pędy łukowato przewieszają na zewnątrz lub nawet pokładają na ziemi. W sezonie tamaryszek pokrywa się mnóstwem niewielkich, niemal igiełkowych, zielonych liści i tworzy rodzaj delikatnej, ażurowej zasłony. Jesienią liście tamaryszka zmieniają barwę na żółtą i przed zimą opadają (czasami razem z najcieńszymi gałązkami). Największym walorem dekoracyjnym tamaryszka drobnokwiatowego są jego maleńkie, różowe kwiatki, zebrane w niewielkie grona (po przekwitnieniu pozostają na krzewie). Kiedy wczesną wiosną (kwiecień-maj, czasem czerwiec) pojawiają się licznie na ubiegłorocznych pędach, krzew przypomina różową, zwiewną chmurę i wygląda bardzo malowniczo.

 

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

 

Tamaryszek uprawa

 

Tamaryszek drobnokwiatowy nie jest gatunkiem trudnym w uprawie, jednak ma pewne wymagania. Przede wszystkim wymaga miejsca słonecznego, gdyż w cieniu źle rośnie i słabo kwitnie. Nie lubi również przesadzania, dlatego należy od razu posadzić go na miejscu stałym. Tamaryszek jest natomiast mało wymagający w stosunku do podłoża, gdyż całkiem dobrze rośnie nawet na słabej, lekkiej i suchej glebie. Dobrze też znosi zasolenie podłoża.

Poznaj też tamaryszek francuski

 

Tamaryszek rozmnażanie

Tamaryszek drobnokwiatowy najlepiej rozmnażać przez nasiona lub za pomocą sadzonek pędowych (zarówno zdrewniałych jak i zielnych). W razie potrzeby dorosłe krzewy można przycinać (po kwitnieniu), korygując w ten sposób ich zbyt luźny pokrój.

 

 

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzewiasty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021