Szczodrzeniec położony - Cytisus decumbens

2020-07-16 15:40 Martyna Cieślińska
Szczodrzeniec położony
Autor: www.gettyimages.com

Szczodrzeniec położony prawdopodobnie pochodzi z Północnej części Europy. W Polsce można go spotkać zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Roślina należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Szczodrzeniec położony - opis

Szczodrzeniec położony to krzew o płożącym pokroju. Rośnie dość wolno. Dorasta do 20 cm wysokości i do 100 cm szerokości. Na pędach są umieszczone małe, owalne liście. Okres kwitnienia szczodrzeńca położonego przypada na maj i czerwiec (rozpoczęcie kwitnienia zależy od warunków pogodowych). Kwiaty są motylkowate, złotożółte, osadzone wzdłuż pędów w kątach liści. Owocem jest brązowy, mały, owłosiony strąk, który pojawia się na roślinie późnym latem. Wewnątrz strąka znajdują się niewielkie nasiona.

>>> Przeczytaj też: Rośliny motylkowe - zalety i zastosowanie w ogrodzie

Szczodrzeniec położony - warunki uprawne i pielęgnacja

Szczodrzeniec położony najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i słonecznych. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, lekkie i przewiewne, koniecznie z domieszką piasku. Roślina nie toleruje terenów zalewowych, słabo rośnie na podłożu ciężkim i gliniastym. Jest odporna na mróz oraz okresowe niedobory wody i wysoką temperaturę powietrza.

Szczodrzeniec położony nie wymaga specjalistycznych zbiegów pielęgnacyjnych, jest łatwy w uprawie. Warto kontrolować wilgotność podłoża, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia (wtedy bardzo potrzebna jest woda do wydania ładnych kwiatów). Nie wymaga przycinania, ponieważ sam dość ładnie się krzewi. Niestety, jest podatny na zachwaszczenie, dlatego należy systematycznie usuwać chwasty wokół niego lub stosować ściółkowanie. Roślinę rozmnaża się przez pobierane latem niezdrewniałe sadzonki pędowe, a także przez wysiew nasion.

Szczodrzeniec położony - zastosowanie

Szczodrzeniec położony bardzo dobrze prezentuje się posadzony przy murkach i kamieniach, a także w sąsiedztwie budynków. Będzie ciekawym uzupełnieniem rabaty bylinowej czy skalniaka. Nadaje się do obsadzania piaszczystych skarp. Dużą zaletą szczodrzeńca jest obfitość kwitnienia. Może rosnąć pojedynczo, ale równie dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin w ogrodzie.

>> Poznaj też:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący