Szczęślin Bungego - Clerodendrum Bungei

2020-07-16 15:40

Szczęślin Bungego prawdopodobnie pochodzi z Chin oraz Kaukazu. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W Polsce roślinę można spotkać nie tylko w uprawach kolekcjonerskich, ale w prywatnych małych ogródkach, jednak tylko niektóre odmiany nadają się do uprawy w naszym klimacie. Nie bez przyczyny człon gatunku brzmi szczęślin, wg wierzeń te rośliny przynoszą powodzenie i szczęście.

Szczęślin Bungego
Autor: www.gettyimages.com Szczęślin Bungego

Spis treści

  1. Szczęślin Bungego - opis
  2. Szczęślin Bungego - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Szczęślin Bungego - zastosowanie

Szczęślin Bungego - opis

Szczęślin Bungego zaliczany jest do krzewów lub półkrzewów. Ma wzniesiony, lekko krzaczasty pokrój. Dorasta do około 1 m wysokości. Pędy są gęsto pokryte ząbkowanymi, jajowato-sercowatymi liśćmi w kolorze purpurowozielonym (później ciemnieją i pojawia się tylko bordowy nalot). Czasami spodnia strona liści pokryta jest delikatnymi włoskami.

Szczęślin Bungego kwitnie od sierpnia do września. Gwiazdkowate, ciemnoróżowe (lub czerwone) kwiaty są zebrane w duże, dekoracyjne wiechowate kwiatostany o kulistym kształcie (podobne do kwiatostanu cebuli lub czosnku). Roślina wydziela przyjemny zapach. Jesienią na roślinie pojawiają się kuliste, pomarańczowe owoce.

Szczęślin Bungego - warunki uprawy i pielęgnacja

Szczęślin Bungego do dobrego wzrostu potrzebuje miejsca słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatrów. Ważne, aby podłoże było suche, o obojętnym pH i umiarkowanej żyzności. Niestety, roślina jest wrażliwa na mróz i w naszym klimacie tylko niektóre odmiany nadają się do uprawy.Mimo tego, że lubi suche podłoże, aby kwitła z powodzeniem niezbędne jest regularne dostarczanie wody. Jeżeli zależy nam na odpowiednim kształcie szczęślinu, to z powodzeniem możemy go ciąć, pędy dobrze się regenerują. Aby mieć pewność, że roślina przeżyje zimę, warto ją okrywać agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez sadzonkowanie pędów zielnych latem oraz z sadzonek zdrewniałych pod koniec zimy.

Szczęślin Bungego - zastosowanie

Szczęślin Bungego dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa, zarówno do małych, jak i większych ogrodów. Na tle zielonego trawnika będzie ładnie prezentować się jako soliter. Polecana do ogrodów przydomowych gęsto obsadzonych roślinnością - wtedy nie będą groziły jej przeciągi. Kwiaty wraz z pędami nadają się na bukiety.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty