Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’ - Symphoricarpos × doorenbosii ‘Amethyst’

2020-07-16 15:39 Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’
Autor: Agencja Promocji Zieleni

Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’ to gęsty krzew liściasty, szeroko rosnący, o ozdobnych owocach i przewieszających pędach. Dorasta do 1,5 m wysokości. Ma ciemnozielone, drobne liście (2–4 cm długości) i bladoróżowe, niepozorne kwiaty. Kwitnie w maju na jednorocznych pędach.

Owoce tej odmiany śnieguliczki – ozdobne, kuliste, różowe jagody, zebrane w liczne grona –  pojawiają się w lipcu i utrzymują się na roślinie do mrozów.
Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’ jest tolerancyjna w stosunku do gleby i stanowiska. Stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. Stanowisko słoneczne i cieniste. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne.

Odmiana całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5. Nie jest zimozielona, ale liście utrzymują się na roślinie do listopada.

Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’ polecana jest do sadzenia pojedynczo i w grupach w ogrodach, parkach i na terenach zieleni miejskiej. Nadaje się także na cięte żywopłoty.

Krzewy śnieguliczki mogą być cięte i odmładzane. Intensywnie cięcie w kwietniu powoduje, że owoce nie w pełni dojrzewają i pozostają w zwartych gronach w postaci różowopurpurowych małych kuleczek –gałązki z takimi drobnymi owocami mogą być używane do bukietów (są bardzo trwałe, wytrzymują do 3 tygodni).

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł ciemnozielona