Skimia japońska 'Magic Marlot' - Skimmia japonica 'Magic Marlot'

2022-04-13 14:55
Skimia japońska 'Magic Marlot'
Autor: Magdalena Michalak Skimia japońska 'Magic Marlot'

Skimia japońska 'Magic Marlot' to krzew należący do rodziny rutowatych (Rutaceae). Odmiana ta jest niezwykle dekoracyjną, wolno rosnącą mutacją pędową, odnalezioną na odmianie 'Marlot' w 1998 roku, w holenderskiej szkółce Van Son & Koot B.V. w Kaatsheuvel. Do handlu została wprowadzona przez hodowcę w 2007 roku.

Skimia japońska 'Magic Marlot' - opis

Skimia japońska 'Magic Marlot' ma typowo krzaczasty, najczęściej jajowaty lub płaskokulisty, bardzo zwarty pokrój i po 10 latach osiąga średnicę 50 cm. Jej skórzaste, zimozielone liście są zebrane w okółki na końcach pędów. Są pojedyncze, lancetowate, zaostrzone na końcach, całobrzegie, o długości 5cm. Blaszki liściowe są  dwubarwne, srebrzystoniebieskie, jasno obrzeżone na wierzchniej stronie, na spodniej jaśniejsze, matowe. W szczególnie ostre i surowe zimy mogą przemarzać, wówczas bieleją i opadają.

Gwiazdkowate, drobne (około 6mm średnicy), białawe, najczęściej 4-krotne kwiaty zebrane są w zwarte grona, na szczytach pędów kwiatostanowych. Już jesienią krzewy zawiązują zielonkawe pąki kwiatowe, które na od listopada do lutego stają się ciemnopurpurowe, a  od marca do kwietnia rozwijają się intensywnie, przyjemnie pachnące, białe kwiaty. Cała roślina jest trująca.

Skimia japońska 'Magic Marlot' - uprawa i pielęgnacja

Skimia japońska 'Magic Marlot' najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, o odczynie kwaśnym, pH 3,5 do 4,0. Wymaga ciepłych, zacisznych miejsc, osłoniętych od palącego, ostrego słońca oraz wiatrów. Najlepiej rośnie w półcieniu, ostre słońce może powodować poparzenia i/lub żółknięcie liści. W cieniu daje sobie radę równie dobrze, ale jeśli do roślin dociera zbyt mało słońca – słabiej rosną i kwitną.

Żółknięcie liści może również alarmować nas o zbyt małej kwasowości podłoża. W szczególnie suchych momentach w roku oraz przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu roślinę należy podlewać, nie znosi bowiem suszy. Skimia nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego, szczególnie przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto ja zabezpieczać przed mrozem okrywając rośliny agrowłókniną lub stroiszem. Szczególnie niebezpieczne jest dla niej ostre zimowe słońce. Jeśli mimo wszystko szczytowe partie krzewu przemarzną – należy je przyciąć wiosną, a roślina powinna się odnowić.

Skimia japońska 'Magic Marlot' - zastosowanie

Skimia japońska 'Magic Marlot' doskonale sprawdzi się jako roślina na zaciszne rabaty z roślinami wrzosowatymi (azalie, rododendrony, wrzosy, wrzośce, pierisy). Szczególnie polecana jest do sadzenia pod koronami drzew i pod krzewami. Świetnie nadaje się również do ogrodów w stylu orientalnym. Doskonale nadaje się również do pojemników (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia przed mrozem), które, ewentualnie, (jeśli zima jest wyjątkowo mroźna) możemy na czas najsilniejszych mrozów przenieść np. do chłodnego, oświetlonego garażu.

Skimia japońska 'Magic Marlot' - rozmnażanie

Skimia japońska 'Magic Marlot' rozmnaża się poprzez półzdrewniałe sadzonki, ale ich ukorzenianie bywa dość kłopotliwe i może być długotrwałe.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł pstra
Barwa liści/igieł szaro-niebieska
Pokrój płaskokulisty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W maju w „M jak Mieszkanie” podajemy przepis na kuchnię – podsuwamy sprawdzone sposoby na zaaranżowanie funkcjonalnej i estetycznej strefy gotowania.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2022