Skimia japońska - Skimmia japonica

2021-04-22 12:18
Skimia japońska
Autor: photos.com

Skimia japońska to krzew należący do rodziny rutowatych (Rutaceae). Ojczyzną skimii są tereny szeroko rozciągające się od Tajwanu, poprzez wyspy japońskie aż do Korei i Sachalin.

Jako pierwszy skimię opisał Carl Thundenberg w publikacji ‘Flora Japonica’, wydanej w 1784 roku. Wówczas jeszcze był on przeświadczony, że opisuje nowy, nieznany w Europie gatunek ostrokrzewu (Ilex). Głównym powodem tego przeświadczenia był fakt, że skimia, podobnie jak ostrokrzew jest rośliną dwupienną i kwiaty żeńskie występują na innych osobnikach niż kwiaty męskie. Dopiero Robert Fortuna odnalazł w Chinach i przywiózł do europy osobnika skimii, który był jednopienny i wytwarzał na jednej roślinie zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Roślina ta jest dziś znana jako Skimmia japonica subsp. reeversiana.

Skimia japońska ma typowo krzaczasty, najczęściej jajowaty lub płaskokulisty pokrój i w swojej ojczyźnie dorasta nawet do wysokości 7 m. Niestety, w naszym chłodnym klimacie nie osiąga tak imponujących rozmiarów, rośnie znacznie wolniej i dorasta maksymalnie do 150cm wysokości. Jej skórzaste, zimozielone liście są zebrane w okółki na końcach pędów. Są pojedyncze, lancetowate lub jajowate, całobrzegie, o długości 6-21cm i szerokości 2-5 cm (w polskim klimacie – mniejsze, najczęściej około 8x3cm). Blaszki liściowe są ciemnozielone na wierzchniej stronie, na spodniej jaśniejsze, matowe. W szczególnie ostre i surowe zimy mogą przemarzać, wówczas bieleją i opadają. Gwiazdkowate, drobne (6-15 mm średnicy), białawe lub różowawe, najczęściej 4-krotne kwiaty zebrane są w zwarte grona, na szczytach czerwonawo zabarwionych pędów kwiatostanowych. Już jesienią krzewy zawiązują zielonkawe pąki kwiatowe, które zimą stają się intensywnie purpurowe. Od marca do maja rozwijają się intensywnie, przyjemnie pachnące kwiaty. Krzewy męskie wytwarzają większe i bardziej dekoracyjne, okazalsze kwiaty i kwiatostany, za to owoce zawiązują tylko osobniki żeńskie. Jeden krzew męski może zapylić trzy krzewy żeńskie. Po zapyleniu i zapłodnieniu, w okolicach października, kwiaty żeńskie przekształcają się w drobne (6-12 mm średnicy), kuliste, intensywnie czerwone, dekoracyjne owoce – pestkowce, zawierające 1 nasiono. Owoce mogą utrzymywać się na krzewie całą zimę, nawet do marca i następnego kwitnienia. Cała roślina jest trująca.

Skimia japońska najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, o odczynie kwaśnym, pH 3,5 do 4,0. Wymaga ciepłych, zacisznych miejsc, osłoniętych od palącego, ostrego słońca oraz wiatrów. Najlepiej rośnie w półcieniu, ostre słońce może powodować poparzenia i/lub żółknięcie liści. W cieniu daje sobie radę równie dobrze, ale jeśli do roślin dociera zbyt mało słońca – słabiej rosną i kwitną. Żółknięcie liści może również alarmować nas o zbyt małej kwasowości podłoża. W szczególnie suchych momentach w roku oraz przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu roślinę należy podlewać, nie znosi bowiem suszy.

Skimia nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego, szczególnie przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto ja zabezpieczać przed mrozem okrywając rośliny agrowłókniną lub stroiszem. Szczególnie niebezpieczne jest dla niej ostre zimowe słońce. Jeśli mimo wszystko szczytowe partie krzewu przemarzną – należy je przyciąć wiosną, a roślina powinna się odnowić.

Skimia japońska - zastosowanie

Skimia japońska doskonale sprawdzi się jako roślina na zaciszne rabaty z roślinami wrzosowatymi (azalie, rododendrony, wrzosy, wrzośce, pierisy). Szczególnie polecana jest do sadzenia pod koronami drzew i pod krzewami. Świetnie nadaje się również do ogrodów w stylu orientalnym. Doskonale nadaje sie również do pojemników (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia przed mrozem), które, ewentualnie, (jeśli zima jest wyjątkowo mroźna) możemy na czas najsilniejszych mrozów przenieść np. do chłodnego, oświetlonego garażu.

Skimia japońska rozmnaża się poprzez wysiew nasion lub półzdrewniałe sadzonki, ale ich ukorzenianie bywa dość kłopotliwe i może być długotrwałe.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko cieniste
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój płaskokulisty
Wysokość 60 cm - 1,5 m

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE