Róża pnąca (róża czepna) - Rosa sp.

2022-03-09 14:32

Róże pnące wywodzą się od kilku dzikich gatunków. Botanicy nazywają je pnączami pozornymi lub niby pnączami. Róże zaliczane do tej grupy mają długie pędy pozbawione organów czepnych - opierają się na podporach zahaczając kolcami. Wymagają mocowania do podpór.

Spis treści

  1. Róża pnąca - charakterystyka
  2. Róża pnąca – uprawa
  3. Róża pnąca – zastosowanie

Róża pnąca - charakterystyka

Róże pnące tradycyjnie dzielone są na:

  • wiotkołodygowe (klimbery, climbersy) dorastające do 8 m i wymagające podpór,
  • sztywnołodygowe (ramblery, ramblersy) osiągające do 5 m wysokości.

Są wśród nich odmiany powtarzające kwitnienie oraz kwitnące raz, ale za to długo i obficie; niektóre mają pięknie pachnące kwiaty. Odmiany o sztywnych pędach najlepiej czują się przy ścianach budynków i ogrodzeniach, zaś wiotkołodygowe nadają się do obsadzania altan, trejaży i pergoli. Nie wymagają corocznego silnego cięcia i tylko najwrażliwsze trzeba okrywać na zimę.

Róża pnąca – uprawa

Róże pnące, podobnie jak inne róże, potrzebują stanowiska ciepłego i osłoniętego od przeciągów, jednak całodzienny skwar i stojące powietrze nie są wskazane. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Jeżeli ta, którą dysponujemy jest zbyt uboga, należy przygotowując miejsce do sadzenia krzewów róż pnących, wymieszać ją z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Glebę ciężką, gliniastą rozluźnimy dodając gruboziarnistego piasku. Ważne jest też, aby podłoże miało odpowiedni odczyn – najlepszy dla róż jest lekko kwaśny (pH 5,5- 6,0). Zbyt wysoki (zasadowy) obniżymy, dodając nieodkwaszonego torfu, zbyt niski (kwaśny) podwyższymy dodając np. dolomit. Nie należy sadzić krzewów róż w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, sięgającym 100 cm. Przed zimą trzeba ich nasadę obsypać kopczykiem ziemi, a pędy okryć, np. matą słomianą.

Róża pnąca – zastosowanie

Dzięki swym długom pędom nadają się do okrywania altan, pergoli, kratek i trejaży (zwłaszcza wiotkołodygowe) oraz do sadzenia przy ścianach i murach (zwłaszcza sztywnołodygowe).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wlgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1 m - 4 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE