Róża pnąca (róża czepna) - Rosa sp.

2022-03-09 14:32

Róże pnące wywodzą się od kilku dzikich gatunków. Botanicy nazywają je pnączami pozornymi lub niby pnączami. Róże zaliczane do tej grupy mają długie pędy pozbawione organów czepnych - opierają się na podporach zahaczając kolcami. Wymagają mocowania do podpór.

Spis treści

  1. Róża pnąca - charakterystyka
  2. Róża pnąca – uprawa
  3. Róża pnąca – zastosowanie

Róża pnąca - charakterystyka

Róże pnące tradycyjnie dzielone są na:

  • wiotkołodygowe (klimbery, climbersy) dorastające do 8 m i wymagające podpór,
  • sztywnołodygowe (ramblery, ramblersy) osiągające do 5 m wysokości.

Są wśród nich odmiany powtarzające kwitnienie oraz kwitnące raz, ale za to długo i obficie; niektóre mają pięknie pachnące kwiaty. Odmiany o sztywnych pędach najlepiej czują się przy ścianach budynków i ogrodzeniach, zaś wiotkołodygowe nadają się do obsadzania altan, trejaży i pergoli. Nie wymagają corocznego silnego cięcia i tylko najwrażliwsze trzeba okrywać na zimę.

Róża pnąca – uprawa

Róże pnące, podobnie jak inne róże, potrzebują stanowiska ciepłego i osłoniętego od przeciągów, jednak całodzienny skwar i stojące powietrze nie są wskazane. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Jeżeli ta, którą dysponujemy jest zbyt uboga, należy przygotowując miejsce do sadzenia krzewów róż pnących, wymieszać ją z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Glebę ciężką, gliniastą rozluźnimy dodając gruboziarnistego piasku. Ważne jest też, aby podłoże miało odpowiedni odczyn – najlepszy dla róż jest lekko kwaśny (pH 5,5- 6,0). Zbyt wysoki (zasadowy) obniżymy, dodając nieodkwaszonego torfu, zbyt niski (kwaśny) podwyższymy dodając np. dolomit. Nie należy sadzić krzewów róż w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, sięgającym 100 cm. Przed zimą trzeba ich nasadę obsypać kopczykiem ziemi, a pędy okryć, np. matą słomianą.

Róża pnąca – zastosowanie

Dzięki swym długom pędom nadają się do okrywania altan, pergoli, kratek i trejaży (zwłaszcza wiotkołodygowe) oraz do sadzenia przy ścianach i murach (zwłaszcza sztywnołodygowe).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wlgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1 m - 4 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój pnący