Róża ‘Persian Yellow’ - Rosa foetida ‘Persian Yellow’ = Rosa ‘Persiana’

2022-03-30 14:35

Róża ‘Persian Yellow’ (fr. Rose ‘Jaune ancien’) to stara odmiana róży historycznej, o nieznanym dokładnie pochodzeniu genetycznym.

Róża ‘Persian Yellow’
Autor: GettyImages Róża ‘Persian Yellow’

Spis treści

  1. Róża ‘Persian Yellow’ - historia
  2. Róża ‘Persian Yellow’ - opis
  3. Róża ‘Persian Yellow’ - kwiaty
  4. Róża ‘Persian Yellow’ - uprawa i pielęgnacja
  5. Róża ‘Persian Yellow’ - zastosowanie
  6. Róża ‘Persian Yellow’ - rozmnażanie

Róża ‘Persian Yellow’ - historia

Róża ‘Persian Yellow’ przed XVII wiekiem rosła na terenie obecnego Iranu, skąd przywieziona została do Europy (do Wielkiej Brytanii) z Teheranu, przez angielskiego dyplomatę Sir Henry’ego Willock’a, który w 1836 roku podarował ją Królewskiemu Towarzystwu Ogrodniczemu. Odmiana ta odegrała dużą rolę w tworzeniu mieszańców herbatnich róż, szczególnie przy tworzeniu odmian o barwie żółtej, i owocowych zapachów.

Róża ‘Persian Yellow’ - opis

Tworzy silnie rosnące, gęste, mocno rozgałęzione krzewy, osiągające 150–200 cm wysokości i 120–150 cm szerokości. Jej pędy przewieszają się łukowato ku ziemi. Skórka na starszych pędach jest ciemnobrązowa, pokryta licznymi kolcami. Liście są zielone, gładkie, półmatowe, złożone z 7 drobnych listków.

Róża ‘Persian Yellow’ - kwiaty

Róża ‘Persian Yellow’ zakwita bardzo wcześnie, niekiedy już na początku maja (najczęściej na przełomie maja i czerwca). Nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są żółte, o różnym nasyceniu tego koloru, średnicy 6,5–8 cm, półpełne do pełnych, złożone z wielu płatków (do 40), osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanach, pachnące (niektórzy uważają jej zapach za niezbyt przyjemny). Kwitnie na ubiegłorocznych i starszych pędach, owoce zawiązuje rzadko.

Róża ‘Persian Yellow’ - uprawa i pielęgnacja

Róża ‘Persian Yellow’ jest bardzo żywotna (żyje nawet do 50 lat). Toleruje zacienienie (ale wtedy może słabiej kwitnąć i pachnieć). Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i na słonecznych stanowiskach. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność, nie wymaga okrycia na zimę. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się). Należy to jednak wykonać tylko w uzasadnionych przypadkach i nie należy skracać jej pędów, gdyż odmiana ‘Persian Yellow’ źle reaguje na przycinanie.

Róża ‘Persian Yellow’ - zastosowanie

Róża ‘Persian Yellow’ świetnie nadaje się tereny zieleni, zwłaszcza do ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Znakomita także na nieformowane żywopłoty. Doskonale wygląda zarówno jako soliter (np. na trawniku), jak i sadzona w grupach na rabatach, w połączeniu z innymi odmianami róż, pnączy, bylin.

Róża ‘Persian Yellow’ - rozmnażanie

Róża ‘Persian Yellow’ bardzo szybko rozrasta się poprzez liczne odrosty korzeniowe. Odmiana ta łatwo rozmnaża się zarówno przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu, jak i przez szczepienie oraz okulizację na podkładkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój przewisający
Pokrój krzewiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE