Róża ‘Persian Yellow’ - Rosa foetida ‘Persian Yellow’ = Rosa ‘Persiana’

2022-03-30 14:35

Róża ‘Persian Yellow’ (fr. Rose ‘Jaune ancien’) to stara odmiana róży historycznej, o nieznanym dokładnie pochodzeniu genetycznym.

Róża ‘Persian Yellow’
Autor: GettyImages Róża ‘Persian Yellow’

Spis treści

  1. Róża ‘Persian Yellow’ - historia
  2. Róża ‘Persian Yellow’ - opis
  3. Róża ‘Persian Yellow’ - kwiaty
  4. Róża ‘Persian Yellow’ - uprawa i pielęgnacja
  5. Róża ‘Persian Yellow’ - zastosowanie
  6. Róża ‘Persian Yellow’ - rozmnażanie

Róża ‘Persian Yellow’ - historia

Róża ‘Persian Yellow’ przed XVII wiekiem rosła na terenie obecnego Iranu, skąd przywieziona została do Europy (do Wielkiej Brytanii) z Teheranu, przez angielskiego dyplomatę Sir Henry’ego Willock’a, który w 1836 roku podarował ją Królewskiemu Towarzystwu Ogrodniczemu. Odmiana ta odegrała dużą rolę w tworzeniu mieszańców herbatnich róż, szczególnie przy tworzeniu odmian o barwie żółtej, i owocowych zapachów.

Róża ‘Persian Yellow’ - opis

Tworzy silnie rosnące, gęste, mocno rozgałęzione krzewy, osiągające 150–200 cm wysokości i 120–150 cm szerokości. Jej pędy przewieszają się łukowato ku ziemi. Skórka na starszych pędach jest ciemnobrązowa, pokryta licznymi kolcami. Liście są zielone, gładkie, półmatowe, złożone z 7 drobnych listków.

Róża ‘Persian Yellow’ - kwiaty

Róża ‘Persian Yellow’ zakwita bardzo wcześnie, niekiedy już na początku maja (najczęściej na przełomie maja i czerwca). Nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są żółte, o różnym nasyceniu tego koloru, średnicy 6,5–8 cm, półpełne do pełnych, złożone z wielu płatków (do 40), osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanach, pachnące (niektórzy uważają jej zapach za niezbyt przyjemny). Kwitnie na ubiegłorocznych i starszych pędach, owoce zawiązuje rzadko.

Róża ‘Persian Yellow’ - uprawa i pielęgnacja

Róża ‘Persian Yellow’ jest bardzo żywotna (żyje nawet do 50 lat). Toleruje zacienienie (ale wtedy może słabiej kwitnąć i pachnieć). Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i na słonecznych stanowiskach. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność, nie wymaga okrycia na zimę. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się). Należy to jednak wykonać tylko w uzasadnionych przypadkach i nie należy skracać jej pędów, gdyż odmiana ‘Persian Yellow’ źle reaguje na przycinanie.

Róża ‘Persian Yellow’ - zastosowanie

Róża ‘Persian Yellow’ świetnie nadaje się tereny zieleni, zwłaszcza do ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Znakomita także na nieformowane żywopłoty. Doskonale wygląda zarówno jako soliter (np. na trawniku), jak i sadzona w grupach na rabatach, w połączeniu z innymi odmianami róż, pnączy, bylin.

Róża ‘Persian Yellow’ - rozmnażanie

Róża ‘Persian Yellow’ bardzo szybko rozrasta się poprzez liczne odrosty korzeniowe. Odmiana ta łatwo rozmnaża się zarówno przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu, jak i przez szczepienie oraz okulizację na podkładkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój przewisający
Pokrój krzewiasty