Róża ‘Meinaufeuer’ - Rosa ‘Meinaufeuer’

2022-05-31 13:09

Róża ‘Meinaufeuer’ to stosunkowo nowa odmiana róży okrywowej, wyhodowana w niemieckiej szkółce W. Kordes’ Sohne w 1990 roku.

Róża ‘Meinaufeuer’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Róża ‘Meinaufeuer’

Spis treści

  1. Róża ‘Meinaufeuer’ - opis
  2. Róża ‘Meinaufeuer’ - uprawa i pielęgnacja
  3. Róża ‘Meinaufeuer’ - zastosowanie

Róża ‘Meinaufeuer’ - opis

Róża ‘Meinaufeuer’ tworzy gęste, intensywnie rozgałęzione, szeroko rozrastające się krzewy, osiągając 40–60 cm wysokości i 60 cm szerokości. Jej kolczaste pędy początkowo są wzniesione, później szeroko rozpostarte, przewieszają się łukowato ku ziemi i pokładają. Liście są zielone, skórzaste, błyszczące, złożone z 5–7 listków. Zakwita w czerwcu i kwitnie do września. Kwiaty są czerwone, niewielkie, średnicy około 5 cm, półpełne do pełnych, złożone z wielu płatków. Kwiaty wyrastają po kilka w baldachowatych kwiatostanach na tegorocznych pędach, delikatnie pachną.

Róża ‘Meinaufeuer’ - uprawa i pielęgnacja

Róża ‘Meinaufeuer’ jest mało podatna na choroby. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i na słonecznych stanowiskach, choć może rosnąć na glebach słabszych. Odporna na warunki miejskie. Dość odporna na mróz, ale w zimniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego warto ją okrywać na zimę. Po ewentualnym przemarznięciu dobrze regeneruje i szybko odrasta w kolejnych latach.

Raz na kilka lat, wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające, polegające na usunięciu pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się.

Róża ‘Meinaufeuer’ - zastosowanie

Róża ‘Meinaufeuer’ to doskonała róża na tereny zieleni, zwłaszcza do ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na rabaty, obwódki i słoneczne skarpy. Doskonale wygląda zarówno w jednoodmianowych grupach, jak też w połączeniu z innymi odmianami róż czy bylin.

Nadaje się także do uprawy w większych pojemnikach, zarówno w ogrodach, jak i na tarasach i balkonach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą.Różę ‘Meinaufeuer’ można rozmnażać przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe, pobierane po kwitnieniu) oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach (może to zwiększyć odporność odmiany na mróz).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzewiasty
Pokrój okrywowy