Róża ‘Hurdalsrose’ - Rosa x alba ‘Hurdalsrosen’

2020-07-17 12:41
Róża ‘Hurdalsrose’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Róża ‘Hurdalsrose’

Róża ‘Hurdalsrose’ zaliczana jest do grupy róż historycznych (wiadome jest jej pochodzenie mieszańcowe od róży białej Rosa alba).

Róża ‘Hurdalsrose’ tworzy silnie rosnące, gęste, intensywnie rozgałęzione krzewy, osiągające 350 cm wysokości i nawet 250 cm szerokości. Jej pędy są długie i wzniesione (niekiedy lekko łukowato wygięte). Skórka na pędach jest zielona, pokryta niezbyt licznymi, pojedynczymi kolcami. Liście są szarozielone, gładkie, matowe, złożone najczęściej z pięciu drobnych listków, typowych dla gatunku Rosa alba.

Róża ‘Hurdalsrose’ zakwita obficie w czerwcu, nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są jasnoróżowe z żółtym oczkiem, duże (średnicy 7–10 cm), podwójne lub półpełne, złożone z wielu płatków (17–25), osadzone zazwyczaj pojedynczo na ubiegłorocznych pędach, delikatnie pachnące lub bez zapachu.

Róża ‘Hurdalsrose’ jest bardzo odporna, toleruje słabsze gleby i jest rzadko porażana przez choroby. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, i na słonecznych stanowiskach. W pierwszych latach po posadzeniu może wymagać kopczykowania w chłodniejszych rejonach kraju, ale z czasem staje się odporna na mrozy i nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się).To doskonała róża na tereny zieleni, zwłaszcza do dużych ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na nieformowane żywopłoty i tło dla rabat. Można ją sadzić jako soliter, a także w połączeniu z innymi odmianami róż, pnączy czy bylin.

Róża ‘Hurdalsrose’ szybko rozrasta się przez liczne odrosty korzeniowe. Rozmnaża się ją łatwo przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Termin kwitnienia VI
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Listopad w „M jak Mieszkanie” jest daleki od chłodu czy ciemnych kolorów. Wabi ciepłą paletą barw, miękkimi tkaninami i blaskiem świec.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie listopad