Róża ‘Hurdalsrose’ - Rosa x alba ‘Hurdalsrosen’

2022-04-28 14:14

Róża ‘Hurdalsrose’ zaliczana jest do grupy róż historycznych (wiadome jest jej pochodzenie mieszańcowe od róży białej Rosa alba).

Róża ‘Hurdalsrose’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Róża ‘Hurdalsrose’

Spis treści

  1. Róża ‘Hurdalsrose’ - opis
  2. Róża ‘Hurdalsrose’ - kwitnienie
  3. Róża ‘Hurdalsrose’ - uprawa i pielęgnacja
  4. Róża ‘Hurdalsrose’ - rozmnażanie

Róża ‘Hurdalsrose’ - opis

Róża ‘Hurdalsrose’ tworzy silnie rosnące, gęste, intensywnie rozgałęzione krzewy, osiągające 350 cm wysokości i nawet 250 cm szerokości. Jej pędy są długie i wzniesione (niekiedy lekko łukowato wygięte). Skórka na pędach jest zielona, pokryta niezbyt licznymi, pojedynczymi kolcami. Liście są szarozielone, gładkie, matowe, złożone najczęściej z pięciu drobnych listków, typowych dla gatunku Rosa alba.

Róża ‘Hurdalsrose’ - kwitnienie

Róża ‘Hurdalsrose’ zakwita obficie w czerwcu, nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są jasnoróżowe z żółtym oczkiem, duże (średnicy 7–10 cm), podwójne lub półpełne, złożone z wielu płatków (17–25), osadzone zazwyczaj pojedynczo na ubiegłorocznych pędach, delikatnie pachnące lub bez zapachu.

Róża ‘Hurdalsrose’ - uprawa i pielęgnacja

Róża ‘Hurdalsrose’ jest bardzo odporna, toleruje słabsze gleby i jest rzadko porażana przez choroby. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, i na słonecznych stanowiskach. W pierwszych latach po posadzeniu może wymagać kopczykowania w chłodniejszych rejonach kraju, ale z czasem staje się odporna na mrozy i nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się).

To doskonała róża na tereny zieleni, zwłaszcza do dużych ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na nieformowane żywopłoty i tło dla rabat. Można ją sadzić jako soliter, a także w połączeniu z innymi odmianami róż, pnączy czy bylin.

Róża ‘Hurdalsrose’ - rozmnażanie

Róża ‘Hurdalsrose’ szybko rozrasta się przez liczne odrosty korzeniowe. Rozmnaża się ją łatwo przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Termin kwitnienia VI