Róża ‘Harison’s Yellow’ - Rosa spinosissima ‘Harison’s Yellow’ = Rosa foetida ‘Harison’s Yellow’

2022-04-13 14:47

Róża ‘Harison’s Yellow’ to stara amerykańska odmiana róży pnącej, wyhodowana w 1824 roku przez George’a Folliot’a Harison’a – ogrodnika amatora.

Róża ‘Harison’s Yellow’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Róża ‘Harison’s Yellow’

Spis treści

  1. Róża ‘Harison’s Yellow’ - opis
  2. Róża ‘Harison’s Yellow’ - kwiaty
  3. Róża ‘Harison’s Yellow’ - uprawa
  4. Róża ‘Harison’s Yellow’ - zastosowanie
  5. Róża ‘Harison’s Yellow’ - rozmnażanie

Róża ‘Harison’s Yellow’ - opis

Róża ‘Harison’s Yellow’ tworzy silnie rosnące, gęste, intensywnie rozgałęzione krzewy, osiągające 90–250 cm wysokości i 120–180 cm szerokości. Jej długie pędy przewieszają się łukowato ku ziemi i już w drugim roku uprawy mogą dorastać do 350 cm długości. Odmiana ta pochodzi najprawdopodobniej, ze skrzyżowania żółtokwiatowej odmiany Rosa foetida (po której odziedziczyła barwę kwiatów) z Rosa spinosissima (od której przejęła cechę intensywnie kolczastych pędów). Skórka na pędach jest ciemnobrązowa, pokryta licznymi kolcami. Liście są szarozielone, gładkie, matowe, złożone z 7–9 drobnych listków.

Róża ‘Harison’s Yellow’ - kwiaty

Róża ‘Harison’s Yellow’ to jedna z najwcześniej kwitnących odmian róż, kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwitnie na ubiegłorocznych pędach, bardzo obficie, nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są intensywnie żółte, niewielkie (średnicy 5–6 cm), półpełne do pełnych, złożone z wielu płatków (do 25), osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanach, pachnące.

Róża ‘Harison’s Yellow’ - uprawa

Róża ‘Harison’s Yellow’ jest bardzo odporna. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i na słonecznych stanowiskach. Toleruje słabsze gleby i cień, choć wtedy może słabiej kwitnąć i pachnieć. Jest rzadko porażana przez choroby. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność, nie wymaga okrycia na zimę. Raz na kilka lat, wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające, polegające na usunięciu pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się.

Róża ‘Harison’s Yellow’ - zastosowanie

Róża ‘Harison’s Yellow’ to doskonała róża na tereny zieleni, zwłaszcza do ogrodów i parków w stylu naturalistycznym, zarówno jako soliter, jak i w połączeniu z innymi odmianami róż, pnączy, bylin. Świetnie nadaje się na nieformowane żywopłoty oraz do obsadzania trejaży i altan.

Róża ‘Harison’s Yellow’ - rozmnażanie

Róża ‘Harison’s Yellow’ szybko rozrasta się przez liczne odrosty korzeniowe, łatwo rozmnaża się przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu, jak też przez szczepienie i okulizację.

Stanowisko słoneczned
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój pnący
Pokrój przewisający
Wysokość 90 cm - 2,5 m