Róża ‘Frühlingsduft’ - Rosa ‘Frühlingsduft’

2020-07-16 15:42 Agnieszka Mike-Jeziorska
róża ‘Frühlingsduft’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

‘Frühlingsduft’ to odmiana należąca do grupy róż parkowych, wyhodowana przez W. Kordes' Söhne w 1949 roku. Pochodzi od róży gęstokolczastej (Rosa spinosissima var. altaica).

Tworzy silnie rosnące, dość luźne, ale dobrze rozkrzewione krzewy, dorastające do 2m wysokości i 1,5m szerokości, o długich, przewieszających się łukowato ku ziemi, ciemnobrązowych, pokrytych licznymi kolcami pędach i gęstych, średniej wielkości, ciemnozielonych, gładkich, matowych liściach. Kwiaty kremowożółte, z różowym odcieniem, średniej wielkości (7-10cm), półpełne do pełnych, osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanach na ubiegłorocznych pędach. Rozwijają się obficie od połowy maja do połowy czerwca. Lekko pachnące.

Róża ‘Frühlingsduft’ jest bardzo żywotna. Toleruje słabsze gleby, suszę i stanowisko półcieniste. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność, nie wymaga okrycia na zimę. Raz na kilka lat należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające, polegające na usunięciu  pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się.

Doskonała róża parkowa na tereny zieleni, zwłaszcza do ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje sie na nieformowane żywoploty i na skarpy. Pięknie wygląda również sadzona pojedynczona trawnikach oraz w grupach z innymi krzewami, drzewami, czy bylinami.

Stanowisko
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój przewisający