Róża francuska - Rosa gallica

2020-07-16 15:42 Martyna Cieślińska

Róża francuska występuje w Europie, Kaukazie i Turcji. Można ją spotkać także w Polsce w naturalnym środowisku (np. na Nizinie Śląskiej). Roślina jest bardzo ozdobna i chętnie wykorzystywana  w ogrodach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Róża francuska - opis

Róża francuska to wieloletni krzew o rozłożystym, krzaczastym pokroju. Osiąga rozmiary od 90 do 120 cm. Pędy są dość cienkie i proste, pokryte są małymi kolcami. Roślina tworzy dość grube kłącza. Liście w kolorze zielonym (wierzchnia strona blaszki liściowej ciemniejsza), pierzasto-złożone, na brzegach lekko ząbkowane. Niektóre odmiany na nerwach posiadają owłosienie.

Róża francuska kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są pięciopłatkowe, średniej wielkości, różowe, wydzielają bardzo przyjemny i intensywny zapach. Można spotkać odmiany o kwiatach pełnych lub półpełnych. Późnym latem na roślinie pojawiają się owoce (niełupki, które powstają w kulistym i podłużnym owocu pozornym, który powstaje ze zrośniętego dna kwiatowego).

Róża francuska - warunki uprawy

Róża francuska najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. W tych całkowicie zacienionych zdecydowanie słabiej kwitnie. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne, o umiarkowanej wilgotności. Zdecydowanie lepiej służy jej podłoże suche niż stale zalewane. Roślina jest dość odporna na mrozy, choroby oraz zanieczyszczenia powietrza.

Róża francuska - pielęgnacja

Róża francuska nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Ważne, aby podlewać ją regularnie, zwłaszcza w okresach suszy. Raz na jakiś czas można wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem czy obornikiem. Rozmnaża się przez wysiew nasion, ale także przez podział kłączy czy odkłady.

Róża francuska - zastosowanie

Róża francuska znajduje szerokie zastosowanie jako roślina ozdobna. Można ją sadzić jako pojedynczy krzew, na przykład na tle trawnika, ale równie dobrze prezentuje się jako uzupełnienie rabaty. Często sadzi się ją przy ogrodzeniach, przy oknach i wzdłuż alejek, aby móc korzystać z pięknego zapachu jaki wydają jej kwiaty.
Róża francuska wykorzystywana jest także w kosmetyce. Płatki rośliny są jadalne (robi się z nich konfitury).

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Wysokość 90 cm - 1,2 m