Róża damasceńska - Rosa damascena

2020-07-16 15:42 Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża damasceńska (Rosa x damascena), (ang. Damask,  the Rose of Castile), to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek ten dzieli się na dwie podgrupy:

I-    ‘letnie’ – kwitnące tylko raz  - są to mieszańce, pochodzące ze skrzyżowania róży francuskiej (Rosa gallica) i róży fenickiej (Rosa phoenicia).
II-    ‘jesienne’ – nieliczne odmiany powtarzające kwitnienie -  są to mieszańce, pochodzący ze skrzyżowania róży francuskiej (Rosa gallica) i  róży piżmowej (Rosa moschata).
Róże damasceńskie zostały przywiezione do Europy z Azji Mniejszej, w XVIII wieku. Należą one do grupy róż historycznych.
Tworzą dość luźne, silnie rosnące  krzewy, o swobodnym pokroju, dorastające do wysokości około 2m, o sztywnych, prostych, zielonych pędach. Niektóre odmiany mogą silnie się rozrastać, za pomocą rozłogów. Ostre, igiełkowate kolce pokrywają jedynie pędy kwiatostanowe. Pędy są gęsto pokryte średniej wielkości, 5-7 listkowymi, podłużnie jajowatymi , szarawo-zielonymi, matowymi, nieco szorstkimi, lekko zwisającymi liśćmi.
Róża damasceńska kwitnie w czerwcu, a odmiany ‘jesienne’ powtarzają kwitnienie na przełomie września i października, szczególnie, jeśli zadbamy o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów.
Kwiaty są ich największą ozdobą. Są wzniesione, duże (około 7cm średnicy) różowe lub białe, pełne lub półpełne, o charakterystycznym układzie rozetowym, dość płaskie. Dodatkowym atutem jest ich niezwykle intensywny, piękny zapach. To dzięki niemu róże te są szeroko wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, a ich płatki, po destylacji stanowią źródło cennego olejku różanego oraz wody różanej.
Róża damasceńska jest dość odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy, pędy niektórych odmian mogą przemarzać, dlatego warto je kopczykować na zimę. Poza tym, należy do roślin mało wymagających. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Toleruje mniej zasobne gleby i okresowe susze.
Róże damasceńskie są doskonałymi roślinami do historycznych i zabytkowych założeń ogrodowych. Świetnie sprawdzają się również w ogrodach przydomowych, jako róże parkowe i rabatowe, na niskie żywopłoty oraz do kompozycji w pojemnikach.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Wysokość 50 cm - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny