Róża 'Cap Diamant' PBR (DARPELLERIN) - Rosa 'Cap Diamant' PBR (DARPELLERIN)

2022-05-24 14:46

Róża 'Cap Diamant' PBR (DARPELLERIN) to odmiana róży pnącej. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Została wyhodowana przez Christiana Bedarda w 2006 roku, w wyniku skrzyżowania róży 'Marie Victorin' i 'Loius Jolliet'. Do uprawy wprowadzona przez Weeks Wholesale Rose Grower, w 2008 roku.

Spis treści

  1. Róża 'Cap Diamant' - opis
  2. Róża 'Cap Diamant' - uprawa
  3. Róża 'Cap Diamant' - zastosowanie

Róża 'Cap Diamant' - opis

Róża 'Cap Diamant' charakteryzuje się dużą siłą wzrostu i krzaczastym pokrojem. Zaliczana jest do pnączy prymitywnych, co oznacza, że nie ma wyspecjalizowanych organów czepnych, tylko opiera się na podporach, wspomagając kolcami. Jej długie, liczne, gęste pędy powinny być przywiązywane do niewielkich podpór. Dorasta do 1,2-1,5m wysokości i osiąga podobną szerokość. Wzniesione, kolczaste pędy pokryte są drobnymi, jasnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Pełne lub półpełne, złożone z 25-40 płatków, intensywnie różowe kwiaty, o żółtych środkach, złożonych z licznych, żółtych pręcików i pylników, pojawiają się obficie na roślinie od czerwca do listopada. Ich dodatkowym walorem jest silny, bardzo przyjemny zapach.

Róża 'Cap Diamant' - uprawa

Róża 'Cap Diamant' jest roślina tolerancyjna w stosunku do podłoża. Najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych glebach, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jak każda róża, najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, gdzie najobficiej zakwita. Całkowicie odporna na mróz.

Róża 'Cap Diamant' - zastosowanie

Róża 'Cap Diamant' to doskonała róża, polecana na tereny zieleni miejskiej, do parków i ogrodów przydomowych. Pięknie wygląda sadzona na rabatach w grupach lub jako soliter oraz do wielogatunkowych kompozycji roślinnych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Pokrój pnący
Pokrój krzewiasty
Termin kwitnienia VI - XI