Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ - Potentilla fruticosa ‘Tilford Cream’

2020-07-16 15:44 Agnieszka Mike-Jeziorska
Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ to angielska odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae). Rośnie dość wolno i tworzy niezbyt wysokie, gęste, rozłożyste, szeroko rozrastające się krzewy o pokładających się pędach, osiągając 50 cm wysokości i około 1 m szerokości. Jego pędy są dość delikatne, początkowo jedwabiście owłosione, z czasem pokrywają się postrzępioną, brunatno szarą korą. Liście pierzasto złożone z 5-7 siedzących, eliptycznych, całobrzegich listków, są zielone, obficie pokryte, z obu stron szarymi włoskami, co daje efekt szarozielonego ulistnienia. Jesienią liście przebarwiają się na brązowo, a na zimę opadają.

Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ zakwita obficie niekiedy już w maju i często kwitnie nieprzerwanie aż do września, a nawet października. Kwiaty są kremowobiałe, pięciopłatkowe, duże (średnicy do 5 cm), pojedyncze, o licznych żółtych pylnikach i słupkach, wyrastają zazwyczaj pojedynczo na szczytach pędów. Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych.
Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ jest mało podatny na choroby. Najlepiej rośnie i kwitnie na lekko wilgotnych,   przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych lub piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych i suchych jego kwiaty stają się śnieżnobiałe, zaś w miejscach półcienistych i wilgotniejszych – pozostają kremowe, w takich warunkach kwitnienie jest też dłuższe. Całkowicie odporny na mróz. Strefa mrozoodporności 4. Raz na kilka lat wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające.

Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ nadaje się na rabaty, niskie obwódki, słoneczne skarpy, do ogrodów skalnych oraz jako roślina okrywowa. Może być też sadzony w większych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe, pobierane późną jesienią. Sadzonki dołuje się w wilgotnym piasku, w chłodnym miejscu (ale o temp. powyżej 0 st. C), a wiosną wysadza do doniczek lub do gruntu.


Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Pokrój krzaczasty
Pokrój gęsty
Pokrój płaskokulisty
Barwa liści/igieł szarozielona