Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - Potentilla fruticosa ‘Abbotswood’

2022-04-01 13:50

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ to odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae). Przyrasta około 10 cm rocznie, tworzy dość gęste, rozłożyste krzewy o wyprostowanych pędach, które w zewnętrznej części mogą wyrastać niemal poziomo.

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’
Autor: GettyImages Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’

Spis treści

  1. Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - opis
  2. Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - kwiaty
  3. Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - uprawa i pielęgnacja
  4. Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - rozmnażanie

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - opis

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ osiąga 100 cm wysokości i do 120 cm szerokości. Pędy są delikatne, początkowo czerwonawe, jedwabiście owłosione, z czasem pokrywają się postrzępioną, ciemnobrązową korą. Ciemnozielone liście, złożone z 5 bezogonkowych, eliptycznych, całobrzegich listków, są pokryte z obu stron szarymi włoskami, co daje efekt szarozielonego ulistnienia. Jesienią liście pozostają zielone, a na zimę opadają.

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - kwiaty

Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych w czerwcu i kwitnie nieprzerwanie do września. Kwiaty są białe, pięciopłatkowe, duże, średnicy do 4 cm, pojedyncze, o licznych, intensywnie żółtych pylnikach i słupkach. Sąsiadujące ze sobą płatki korony dość charakterystycznie dla odmiany częściowo zachodzą na siebie. Kwiaty wyrastają zazwyczaj pojedynczo na szczytach pędów.

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - uprawa i pielęgnacja

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ jest mało podatny na choroby, odporny na okresową suszę i warunki miejskie. Najlepiej rośnie na lekko wilgotnych, przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych lub piaszczystych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

Najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych, w półcieniu kwitnienie jest nieco słabsze, ale dłuższe. Całkowicie odporny na mróz. Odmiana ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak regularne przycinanie pędów (o około 1/3 długości) po kwitnieniu oraz usuwanie pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się (raz na kilka lat, wczesną wiosną) powoduje utrzymanie zwartego i ładnie zagęszczonego pokroju rośliny.

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ ze względu na swą odporność na niekorzystne warunki siedliskowe i zanieczyszczenia znakomicie nadaje się na tereny zieleni w miastach. Świetnie nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty, słoneczne skarpy, ogrody skalne w ogrodach przydomowych i parkach w stylu naturalistycznym. Dobrze wygląda zarówno sadzony w grupach jednoodmianowych lub jednogatunkowych z innymi pięciornikami, jak i w połączeniu z innymi gatunkami krzewów czy bylin.

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ - rozmnażanie

Pięciornik krzewiasty ‘Abbotswood’ można rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki zdrewniałe pobierane w stanie spoczynku (późną jesienią, po opadnięciu liści), które dołujemy w wilgotnym piasku w chłodnym miejscu (ale o temperaturze powyżej 0 st. C), a wiosną wysadzamy do doniczek lub do gruntu.

Można go też rozmnażać przez sadzonki zielne i półzdrewniałe, ale wtedy ukorzenianie jest trudniejsze i zmniejsza się procent „przyjętych” roślin. Pięciorniki można również rozmnażać generatywnie przez nasiona, ale taki sposób nie gwarantuje powtórzenia cech rośliny matecznej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój gęsty
Barwa liści/igieł szarozielona