Pęcherznica kalinolistna 'Minange' PBR (ANGEL GOLD) - Physocarpus opulifolius 'Minange' PBR (ANGEL GOLD)

2020-07-16 15:45 Agnieszka Mike-Jeziorska
pęcherznica kalinolistna 'Minange' (ANGEL GOLD)
Autor: Magdalena Michalak

Pęcherznica kalinolistna 'Minange' PBR (ANGEL GOLD) to odmiana krzewu, należącego do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z hodowli francuskich szkółek Minier S. A., gdzie została wyhodowana, jako efekt krzyżówki pomiędzy odmianami 'Dart's Gold' i 'Mindia' ='Diable D'or'. Tam została wprowadzona do handlu w 2008 roku. Krzewy odmiany 'Minange' mają rozłożysty pokrój, rosną szybko, osiągając do 2 m wysokości i tyle samo średnicy. Pędy są wzniesione, a kora, która je pokrywa ma czerwonawy odcień.

Liście, koloru żółtego są 3–5 klapowe, do 7 cm długości (na długopędach większe – nawet do 10 cm), na zimę opadają. Najintensywniejsze zabarwienie liści mają krzewy rosnące w miejscach nasłonecznionych.
Roślina kwitnie w VI. Białe, pojedyncze kwiaty zebrane są w wypukłe baldachogrona (średnicy do 5 cm), które powstają na bocznych pędach. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków, czerwonawych przed dojrzeniem (wrzesień), po dojrzeniu szeleszczących.

Pęcherznica jest krzewem bardzo wytrzymałym, niewymagającym w stosunku do gleby – dobrze rośnie na każdej, przeciętnej glebie ogrodowej. Jest odporna na mróz, strefa mrozoodporności 4. Wymaga jedynie dostępu wilgoci i słońca, na takim stanowisku rośnie najlepiej. Dobrze rośnie również na glebach lekko zasadowych.

Nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach, w nieformowanych żywopłotach i szpalerach. Doskonała do sadzenia w ogrodach przydomowych, w zieleni osiedlowej, miejskiej i w parkach. Odmiana 'Minange' PBR (ANGEL GOLD) jest też bardzo cenna do wszelkich zestawień kolorystycznych.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój krzaczasty