Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' - Physocarpus opulifolius 'Luteus'

2020-07-16 15:45 Redakcja serwisu|Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Pęcherznica kalinolistna pochodzi z północno-wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Krzewy odmiany 'Luteus' mają kulisty pokrój, rosną silnie, osiągają do 3 m wysokości i tyle samo średnicy. Starsze gałęzie łukowato wyginają się na boki do ziemi. Na starszych gałęziach kora łuszczy się strzępiasto.

Liście są 3–5 klapowe, do 7 cm długości (na długopędach większe – nawet do 10 cm). Liście początkowo jaskrawożółte, z czasem wybarwiają się na kolor żółtozielony. Najintensywniejsze jasnożółte zabarwienie liści mają krzewy rosnące w miejscach nasłonecznionych. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' kwitnie w maju i czerwcu, czasem w lipcu. Białe lub białoróżowe kwiaty (średnicy do 1 cm) zebrane są w wypukłe baldachogrona (średnicy do 5 cm), które powstają na bocznych gałęziach. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków, czerwonawych przed dojrzeniem (wrzesień), po dojrzeniu szeleszczących.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' jest krzewem bardzo wytrzymałym na suszę, niewymagającym w stosunku do gleby – dobrze rośnie nawet na jałowym podłożu. Jest odporna na mróz.

Nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach i szpalerach. Odmiana ta jest bardzo cenna do zestawień kolorystycznych w ogrodach.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Pokrój wyprostowany
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty